Jaką rynnę założyć

DJ

Są trzy typy rynien: wiszące, stojące i leżące (połaciowe). W domach jednorodzinnych najczęściej zakłada się wiszące, mocowane do okapu. Rynny stojące układa się na gzymsie pod okapem. Stosowane są rzadziej, najczęściej w budynkach starych, w których ściany zewnętrzne zakończone są ozdobnymi gzymsami. Rynny leżące mocowane są bezpośrednio na połaci dachu, nieco powyżej okapu. Nie są w Polsce popularne, gdyż zimą może je uszkodzić napór śniegu zalegającego na dachu. Trwałość rynny zależy od materiału, z którego jest zrobiona, a jej skuteczność od tego, czy dobrze została zaprojektowana instalacja rynnowa.

Ze stali: Najtańsze są rynny ze stalowej blachy ocynkowanej o grubości 0,5-0,6 mm. Mają przekrój półkolisty i wzmacniające wywinięcia na krawędziach. Ich montaż trzeba powierzyć dekarzowi, który zna technologię łączenia odcinków na tzw. rąbek, czyli zawinięcie krawędzi. Połączenia wymagają też lutowania. Stal pokryta grubą warstwą cynku jest w stanie wytrzymać 10-20 lat. Najbardziej narażone na uszkodzenia i korozję są połączenia lutowane. Dla zabezpieczenia przed korozją rynny ocynkowane można malować farbami przeznaczonymi do powierzchni ocynkowanych, np. rozpuszczalnikowymi farbami poliwinylowymi. Największą popularnością wśród metalowych rynien cieszą się rynny z ocynkowanej stali pokrytej fabrycznie lakierami utwardzanymi w wysokiej temperaturze. Wielowarstwowa, estetyczna powłoka lakieru zapewnia im trwałość nawet do 30-40 lat. Do powłok takich zalicza się plastisol, poliester, PVF2, Pural. Wielowarstwową powłokę mają wszystkie elementy systemowe łącznie z rynajzami i obejmami. Wszystkie elementy spina się złączkami wyposażonymi w uszczelki i zatrzaski. Montaż takiej rynny jest prosty. Zaletą współczesnych rur ze stali ocynkowanej jest też ich bogata kolorystyka. Najczęściej spotyka się systemy w kolorach: białym, czarnym, brązowym, wiśniowym, ceglastoczerwonym, miedzianym, metalicznym srebrnym, metalicznym cynkowym, cynkowym patynowym, grafitowym.

Miedziane i cynkowo-tytanowe: Wytwarzane są z blach o grubości 0,6-0,7 mm. Są trwałe i odporne na korozję dzięki warstwie patyny, czyli zasadowego węglanu cynku i miedzi tworzącego się z czasem na ich powierzchni pod wpływem wilgoci. Tradycyjnie wykonywane miedziane i cynkowe elementy rynien są łączone na zakładki i lutowane. Dzisiaj można spotkać także łączenie spoiwem poliuretanowym. Ze względu na lutowanie takie rynny powinien zakładać fachowiec. Rynny miedziane występują w naturalnym kolorze metalu lub są fabrycznie oksydowane, czyli powleczone warstwą tlenku. Wszystkie elementy miedzianego systemu rynnowego muszą być wykonane z miedzi. Miedziane muszą być także obróbki blacharskie zabezpieczające część okapową przed wodą i wilgocią. Nie należy stosować miedzianych rynien na dachach krytych blachami aluminiowymi i stalowymi, powoduje to bowiem utratę przez miedź odporności na korozję. Nie można też łączyć miedzi z cynkiem i aluminium. Rynny z cynku i stopów cynku mogą występować w kolorach naturalnym metalicznym lub fabrycznie patynowanym.

Aluminiowe: Aluminium również należy do metali odpornych na korozję. Rynny i rury spustowe wykonuje się z blachy aluminiowej fabrycznie zabezpieczonej powłoką lakierniczą. Jej zadaniem jest chronienie powierzchni aluminium przed promieniami UV. Trwałość tak zabezpieczonych rynien wynosi 50-70 lat. Elementy aluminiowego systemu rynnowego łączy się na zakładkę, nituje i klei. Bardzo często jednak rynny aluminiowe wykonuje się w technologii ciągłej na giętarkach bezpośrednio na placu budowy. Najczęściej spotykane kolory: biały, popielaty, brązowy, czerwony, czarny, zielony.

Z PCW: Produkowane są z utwardzonego, nieplastyfikowanego PCW. Montaż części systemu umożliwiają łączniki z zatrzaskami lub z zakładkami do połączenia klejem. Rury spustowe montowane są kielichowo poprzez wsuwanie jednego elementu w drugi lub poprzez złączki (mufy). Szeroka zakładka kielicha zapewnia szczelność bez dodatkowych uszczelek. System mocowany jest hakami i obejmami. Najczęściej są to elementy wykonane w całości z tworzywa sztucznego, ale stosowane są również stalowe powleczone cienką warstwą PCW. Na rynku spotkamy także systemy rynien PCW Największym popytem cieszą się kolory - brązowy, czarny, popielaty i biały. W seryjnej produkcji możemy także spotkać rynny: ciemnoczerwone, zielone, granatowe. Bardziej eleganckie i efektowne wzory są dostępne w kolorach metalicznych imitujących miedź, cynk, stal nierdzewną.

Ceny rynien z PCW są zróżnicowane. Wynika to m.in. z jakości używanych do ich produkcji składników. Bardzo wiele tanich rynien po kilku sezonach staje się łamliwych i odbarwia się od strony narażonej na działanie promieni słonecznych.

dj.

 
Weź udział w dyskusji (0)
POLECAMY
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"
"To się dzieje! CPK kupiło pierwsze grunty pod budowę ogromnego lotniska"
"Rząd chce zainstalować licznik w każdym mieszkaniu. Będzie nowy obowiązek. I zrobi się zimno?"