Budowa pod ochroną prawa

EZ

Cały proces budowy domu - od kupna działki, jej uzbrojenia, zamówienia projektu budynku, uzyskania pozwolenia na budowę, a wreszcie pozwolenia na użytkowanie, regulowany jest odpowiednimi aktami prawnymi.

Jeśli chcemy wiedzieć, jakie mamy prawa i obowiązki wobec różnych instytucji, z którymi będziemy mieli do czynienia w trakcie realizacji naszej inwestycji, możemy zapoznać się z treścią tych ustaw.

Poszczególne ustawy oraz kolejne ich nowelizacje publikowane są w całości w Dzienniku Ustaw. Można je znaleźć na stronie internetowej www.dziennik-ustaw.pl , wpisując do wyszukiwarki tytuł ustawy lub na stronie internetowej Sejmu szukając ustaw po nazwach lub rocznikach wydania, numerach i pozycjach.

A oto najważniejsze z nich:

Prawo budowlane z 7 lipca 1994 r., które weszło w życie 1 stycznia 1995 r. Ujednolicony tekst tej ustawy, o kolejnych nowelizacjach został ogłoszony w Dzienniku Ustaw z 21 września 2006 nr 156 poz. 118. Normuje sprawy projektowania, budowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych oraz określa zasady działania organów administracji publicznej w tych dziedzinach. Reguluje m.in. warunki i sposób uzyskiwania pozwolenia na budowę;

Ustawa Prawo wodne z 18 lipca 2001r (Dz. U. z 2005 r., nr 239, poz. 2019 ze zmianami) - reguluje przepisy dotyczące korzystania z wód powierzchniowych i podziemnych, a więc w zakresie budownictwa jednorodzinnego - reguluje zasady wykonywania ujęć wody i odprowadzania wód opadowych i ścieków do gruntu lub wód powierzchniowych;

Ustawa Prawo energetyczne z 10 kwietnia 1997 r. Ujednolicony tekst tej ustawy z uwzględnieniem późniejszych zmian został opracowany w Biurze Prawnym Urzędu Regulacji Energetyki. Odzwierciedla on stan prawny na dzień 4 sierpnia 2007 r. (Dz. U. z 2007 r. nr 21, poz. 124, nr. 52, poz. 343, nr. 115, poz. 790 oraz nr 130, poz. 905 ze zmianami). Prawo energetyczne określa m.in. zasady i warunki zaopatrzenia i użytkowania energii cieplnej oraz działalność przedsiębiorstw energetycznych.

Prawo geodezyjne i kartograficzne z 17 maja 1989 r. weszło w życie 1 lipca 1989 r. Ujednolicony tekst ustawy, uwzględniający późniejsze zmiany został opublikowany w Dzienniku Ustaw z 8 grudnia 2005 r. nr. 240, poz. 2027. Ustawa reguluje m.in. sprawy dotyczące geodezji i kartografii, krajowego systemu informacji o terenie, ewidencji gruntów i budynków, inwentaryzacji i ewidencji sieci uzbrojenia terenu, rozgraniczenia nieruchomości i ich numeracji porządkowej. W przypadku budowy prowadzonej bez zgłoszenia, prawo to nakłada na inwestora obowiązek opracowania planu sytuacyjnego, elektroenergetycznych, wodociągowych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych.

Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków z 7 czerwca 2001 r. Obecnie obowiązuje jej znowelizowana wersja: ustawa o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków z 22 kwietnia 2005 r. (Dz. U. z 16 maja 2005 r. 85, poz. 729). Ustawa określa zasady i warunki zaopatrzenia ludzi w wodę oraz odprowadzania ścieków. Obejmuje ona działalność przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, reguluje warunki niezbędne do zachowania ciągłości dostaw oraz zapewnienia odpowiedniej jakości wody. Chroni interesy odbiorców usług przedsiębiorstw wodociągowych, ale z uwzględnieniem wymagań ochrony środowiska.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r., nr 75, poz. 690 ze zmianami) określa warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i związane z nimi urządzenia, ich usytuowanie na działce budowlanej oraz zagospodarowanie działek przeznaczonych pod zabudowę, zapewniające spełnienie wymagań art. 5 i 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 26 czerwca 2002 r., w sprawie dziennika budowy, montażu i rozbiórki, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia (Dz. U. z 2002 r., nr 108, poz. 953 ze zmianami) - określa sposób prowadzenia dziennika budowy, montażu i rozbiórki, osoby upoważnione do dokonywania w nich wpisów, dane, jakie zawiera tablica informacyjna oraz ogłoszenie dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia

 
Weź udział w dyskusji (0)
POLECAMY
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"
"To się dzieje! CPK kupiło pierwsze grunty pod budowę ogromnego lotniska"
"Rząd chce zainstalować licznik w każdym mieszkaniu. Będzie nowy obowiązek. I zrobi się zimno?"