Jeśli inwestować, to w Warszawie

Michał Wojtczuk

- Najbardziej atrakcyjnym dla inwestorów miastem jest Londyn. Za nim znajdują się Monachium, Berlin i Paryż, a zaraz za nimi - Warszawa - twierdzi Mike Atwell, analityk z firmy CBRE

Kilka dni temu firma Griffin Group inwestująca w nieruchomości w Warszawie (rozgłos przyniosło jej kupno pawilonu Emilia z Muzeum Sztuki Nowoczesnej) poinformowała, że jej nowym udziałowcem i partnerem został - poprzez spółkę European Principal Group - globalny fundusz inwestycyjny Oaktree Capital Management.

To fundusz private equity, obecnie zarządzający aktywami o łącznej wartości ok. 80 mld dol. - Wierzymy w potencjał rozwojowy polskiej gospodarki, a zacieśnienie współpracy z Griffin Group pozwoli nam uczestniczyć w jej dalszym wzroście - mówi Karim Khairallah, dyrektor zarządzający European Principal Group.

To idealna ilustracja do tez, które na ubiegłotygodniowych targach nieruchomości w Cannes postawiła firma CBRE. Przedstawiła ona tam wyniki swoich badań, z których wynika, że Warszawa znajduje się w pierwszej piątce najchętniej wybieranych lokalizacji inwestycyjnych. Powodem jest dobra - zdaniem analityków - kondycja gospodarcza Polski oraz korzystne perspektywy dla naszego kraju.

Potwierdzeniem optymistycznego spojrzenia inwestorów na rynek europejski jest to, że zdecydowana większość, bo aż 58 proc. badanych, stwierdziła, że w tym roku zainwestują na europejskim rynku nieruchomości więcej niż w ubiegłym roku. W zeszłorocznym badaniu tylko 45 proc. respondentów złożyło taką deklarację.

Podobne obserwacje ma Glenn Rufrano, prezes firmy Cushman & Wakefield zajmującej się analizami rynku nieruchomości i doradztwem: - Ubiegły rok upłynął w globalnej gospodarce pod znakiem ogromnej niepewności, która utrudniała podejmowanie decyzji i hamowała aktywność na rynkach. Przewidujemy, że bieżący rok przyniesie mniej niepewności. Pierwsze miesiące 2013 r. potwierdzają rzeczywisty wzrost zaufania i ożywienie aktywności na światowych rynkach.

Z badań CBRE wynika, że najbardziej atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym w Europie okazały się Niemcy, które wskazała ponad jedna trzecia inwestorów (35 proc.). Preferowanym regionem jest Europa Zachodnia, która zdobyła 43 proc. głosów, przed Azją i Ameryką Północną, które wspólnie zajęły drugie miejsce, zdobywając po 18 proc. wskazań. Za nimi uplasowała się Europa Środkowo-Wschodnia (CEE), którą wybrało 14 proc. badanych (w porównaniu z 19 proc. rok temu). Większość inwestorów wybierających CEE uważa Polskę za najbardziej atrakcyjny rynek dla inwestycji w nieruchomości (jedna dziesiąta wszystkich badanych) i wykazuje niewielkie zainteresowanie innymi rynkami w naszym regionie. Wynik Polski przewyższa liczbę głosów oddaną na takie państwa jak Francja, Hiszpania czy też kraje skandynawskie.

- Na intencje inwestorów w 2013 r. ma wpływ postrzeganie przez nich ryzyka rynkowego, a także sytuacji gospodarczej w poszczególnych krajach Europy. Dlatego właśnie Europa Północna, w tym Niemcy, Wielka Brytania (przede wszystkim Londyn), oraz Polska pozostają w czołówce lokalizacji uważanych za obiecujące i przyciągających kapitał - tłumaczy Mike Atwell, dyrektor działu rynków kapitałowych na Europę Środkowo-Wschodnią w CBRE w Polsce.

- Rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych w Polsce cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem polskich i międzynarodowych funduszy inwestycyjnych oraz prywatnych inwestorów. Ze względu na obecne spowolnienie wzrostu gospodarczego popyt dotyczy głównie najlepszych nieruchomości biurowych i handlowych w największych miastach, szczególnie w Warszawie, oferujących inwestorom bezpieczeństwo zainwestowanego kapitału. Wraz z poprawą koniunktury oczekuje się jednak wzrostu dynamiki zawieranych transakcji w segmentach mniejszych ośrodków miejskich i drugorzędnych nieruchomości - wtóruje przedstawicielowi CBRE Łukasz Lorencki, konsultant z warszawskiego oddziału Cushman & Wakefield.

W badaniu CBRE miano najbardziej atrakcyjnego dla inwestorów miasta w Europie utrzymał Londyn, otrzymując 31 proc. głosów. Jest on postrzegany przez inwestorów jako bezpieczna przystań dla kapitału. Rośnie atrakcyjność Niemiec - w pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się aż cztery niemieckie miasta - na drugim miejscu Monachium (16 proc.), za nim Berlin, a na dalszych pozycjach Hamburg i Frankfurt. Łącznie miasta niemieckie otrzymały aż 34 proc. wskazań. Paryż uplasował się na czwartym miejscu za Berlinem, uzyskując 9 proc. głosów, Warszawa zaś na piątym, otrzymując 7 proc. wskazań.

Chcesz kupić przestrzeń biurową w Warszawie? Zobacz ogłoszenia na Domiporta.pl

Jesteś zainteresowany kupnem powierzchni magazynowej w Warszawie - sprawdź oferty

WIĘCEJ O:

inwestycja biurowiec nieruchomości
 
Weź udział w dyskusji (0)
POLECAMY
"Futurystyczna szklana ściana na Chmielnej. Pasuje tu?"
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"
"To się dzieje! CPK kupiło pierwsze grunty pod budowę ogromnego lotniska"
"Rząd chce zainstalować licznik w każdym mieszkaniu. Będzie nowy obowiązek. I zrobi się zimno?"