Metamorfoza Żyrardowa

Jolanta Nowak

Stolica jeszcze nie doczekała się loftów. Najbliżej położonymi mieszkaniami w pofabrycznych budynkach są Lofty de Girarda w Żyrardowie. Przenieśmy się tam.

Lofty de Girarda mieszczą się w zabytkowym centrum Żyrardowa. Z okien widać prawie wszystkie tonące w zieleni zabytkowe budynki Osady Fabrycznej. Od połowy XIX w. mieściły się tam zakłady lniarskie a produkcja z drobnymi przerwami trwała aż do końca lat 90-tych ub. wieku.

W 2006 roku budynki kupiła firma Green Development. Aktualnie trwają zaawansowane prace nad tym, aby zabytek przekształcić w nowoczesne lofty. - Niegdyś teren pofabryczny staje się atrakcyjną przestrzenią publiczną, łączącą w estetyce unikalny charakter industrialnej zabudowy przełomu wieków, z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi - komentuje Monika Walczak, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Żyrardowa.

W budynku Nowej Przędzalni zaplanowano 178 loftów o powierzchni od 35 do 100 m kw (nie licząc antresol) oraz 30 penthousów z tarasami w dwóch nadbudowanych kondygnacjach. W przyziemiu będzie galeria handlowo - usługowa. W sąsiednim budynku dla mieszkańców powstanie wielopoziomowy garaż z ogrodem na dachu.

Przenieśmy się do loftów w Żyrardowie:

1. Przędzalnia przed przebudową

Żyrardowska Nowa Przędzalnia lnu powstała w 1913 roku. Był to jeden z najnowocześniejszych budynków Zakładów Lniarskich i jeden z pierwszych na świecie wykonany w konstrukcji żelbetowej.

2. Wizualizacja

W 2003 roku rozpoczęła się rewitalizacja i przebudowa całego zakładu z zachowaniem oryginalnej architektury industrialnej z początku XIX wieku.

3. Dawna hala

Zakłady prosperowały przez ponad 180 lat

4. Hala dziś

Budynek zaadoptowany pod okiem konserwatora zabytków i utrzymał swój industrialny charakter.

5. Loft zielony

Jeden z 230 lokali. Plusami lokali jest wysokość - aż 4,7m. Projektantka Justyna Smolec wykorzystała ją i zaprojektowała antresolę. Ażurowa konstrukcja antresoli i jednolite podłogi parteru podkreślają przestrzenność i rozległość loftu, skąpanego w dziennym świetle dzięki dużym oknom. Zaciszna antresola, gabinet oddzielony ścianami z piaskowanej cegły oraz sypialnia za przesuwnymi drzwiami pozwalają na relaks i intymność. Pozorną surowość wnętrz łamie ciepły odcień cegieł i neutralna szarość tynków, która jest świetnym tłem dla industrialnych detali, mebli, dzieł sztuki.

Zobacz galerię zdjęć: Modelowy loft zielony

6. Loft szary

- Miał być od początku bardzo industrialny. Stalowe listwy przypodłogowe i liczne detale wyposażenia świetnie się komponują z betonem, który jest głównym materiałem użytym do wykończenia wnętrza. Betonowe płyty, przykręcane do ścian, tworzą tło dla mebli i Harleya, zaparkowanego bezczelnie na środku pokoju. Wanna, umywalka i kibelek na antresoli stoją bardzo blisko łóżka. Te bardzo nietypowe rozwiązania burzą mieszczańskie kanony, ale w lofcie można sobie przecież pozwolić na znacznie więcej - mówi Zygmunt Stępiński, dyrektor generalny firmy Green Development. Z ciekawostek: w lofcie wisi 220 cm żyrandol z masy perłowej. Okazuje się, że można go kupić za 699 zł w Leroy Merlin.

Zobacz galerię zdjęć: Modelowy loft szary

7. Loft biały3

- Biel ścian i sufitu, jasnoszara podłoga optycznie powiększają i są doskonałym tłem dla oryginalnych elementów architektury industrialnej oraz konstrukcji. Potężna słupy są jeszcze bardziej wyeksponowane dzięki pomalowaniu na czarno. Kontrapunkt dla nowoczesnych mebli z IKEA stanowi kilka wyszperanych w lokalnym komisie krzeseł, stylizowanych na antyki foteli i lustra. To loft dla młodych ludzi, dla których jest pierwszym mieszkaniem - mówi Zygmunt Stępiński. Projektant pomyślał o wszystkim. Genialnie z wnętrzem komponuje się pudełko z jajkami - białymi oczywiście.

Ekonomiczna przestrzeń, dostępna na każdą kieszeń, została wygodnie zaaranżowana. 

Zobacz galerię zdjęć: Modelowy loft biały

8. Loft czerwony

Ciepła czerwień i jasne drewno? - po prostu robi się gorąco! Loft czerwony. Szklana, czerwona balustrada antresoli nadaje mu charakter i porządkuje przestrzeń. Góra, to strefa ściśle prywatna: wygodna sypialnia z otwartą na pokój kabiną prysznicową i schowaną za nią garderobą. Przez czerwone szkło widać co dzieje się na dole. A na parterze jest duży pokój dzienny połączony z kuchnią. Wzrok przyciągają drzwi pożarowe, zawieszone na ścianie. Pochodzą z tego budynku i mają dokładnie sto lat. Są już tylko dekoracją, która przypomina o industrialnym charakterze wnętrza - mówi Zygmunt Stępiński.

9. Loft pomarańczowy

- To loft z kamienną wyspą. Na wyspie jest oczywiście kuchnia. Można przysiąść po drugiej stronie wyspy, brać udział w przygotowaniu posiłków, popijać i gawędzić z kucharzem. Industrialny charakter wnętrza ociepla sklejka, z której wykonano podłogę i fronty wszystkich szafek kuchennych. Sypialnia, również dla odważnych jest połączona z łazienką. Wprawdzie ma pościeli są same znak zakazu, ale za to prysznic od reszty pomieszczenia oddziela jedna przezroczysta, szklana ściana - mówi Zygmunt Stępiński.

Projektantka Justyna Smolec zaczerpnęła inspiracji z pop art. Mega designerskim elementem salonu jest nowoczesne, ekologiczne krzesło z tektury. Jest inspirowane słynnym projektem architekta Franka O. Gehrego, który w 1972 roku stworzył serię mebli z tektury falistej "Easy Edges" (seria o miękkich konturach).

 
Weź udział w dyskusji (0)
POLECAMY
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"
"To się dzieje! CPK kupiło pierwsze grunty pod budowę ogromnego lotniska"
"Rząd chce zainstalować licznik w każdym mieszkaniu. Będzie nowy obowiązek. I zrobi się zimno?"