Banki często pytały o ciebie w BIK? Możesz nie dostać kredytu!

Czy to prawda, że jeśli już kilka razy w tym roku ubiegałem się o kredyt gotówkowy, to jestem mniej wiarygodny dla banków i może to obniżyć moją ocenę w Biurze Informacji Kredytowej? - zapytał nas jeden z czytelników. Niestety, to prawda. Z tego powodu bank może nawet w ogóle odesłać klienta z kwitkiem!

Niemal każdy bank, zanim udzieli klientowi kredytu, sprawdza go w Biurze Informacji Kredytowej, czyli bankowej bazie danej, w której wszystkie instytucje finansowe umieszczają informacje o naszych kredytach - zarówno tych spłaconych w terminie, jak i tych, przy których zalegaliśmy z ratami. Szanse na uzyskanie szybkiego kredytu gotówkowego przez osoby nie posiadające zbyt dobrej historii kredytowej są niewielkie. Ba, część banków nie udzieli szybkiej pożyczki nawet klientowi o kryształowej historii, jeśli ten nie ma w danym banku konta! To dlatego, że banki zorientowały się, iż dawanie pożyczek klientom, których nie znają, wiąże się z dużo wyższym ryzykiem.

Czytaj o tym w Wyborczej.biz: Kolejne banki będą bardziej wybredne

Niestety, jak wynika z naszych informacji, szanse na kredyt zmniejszają się też w przypadku klientów, którzy w przeszłości często aplikowali o kredyt (bez względu na to czy go ostatecznie dostali, czy nie). Tzw. scoring klienta, czyli jego ocena wiarygodności, może być wtedy niższa od klienta, który po kredyt przychodzi pierwszy raz.

Tę informację potwierdziła Anna Regulska z BIK. - Klient, który korzysta z wielu produktów, czy często się o nie ubiega, generuje wyższe ryzyko kredytowe dla banku. Przy ocenie nie każdego z klientów ta informacja ma znaczenie, bowiem model BIK-u składa się z wielu tablic scoringowych, które nie zawsze tę informację uwzględniają. Ale zdarza się, że ten element staje się jedynym z wielu kryteriów oceny scoringowej - mówi Regulska.

Wniosek z tego jest prosty - zanim zgłosisz się do banku po kredyt, przemyśl dobrze swoją decyzję. Bo im częściej składasz wnioski kredytowe, tym niżej BIK ocenia twoją wiarygodność kredytową.

Czytaj też: Meandry BIK, czyli od czego zależy wiarygodność kredytowa?

Czytaj też: Nareszcie bank pomoże ci zajrzeć do BIK!

Czytaj też: Uważaj z poleceniem zapłaty, możesz trafić do BIK jako nierzetelny klient!