Domy nie drożeją

Marek Wielgo

Pod koniec ubiegłego roku zanosiło się, że materiały budowlane i robocizna mogą zacząć drożeć. Ale obecnie analitycy mówią o stabilizacji cen. Ci, którzy chcą zacząć wiosną budowę lub remont swojego mieszkania bądź domu, mogą spokojnie przygotowywać się do tej inwestycji.

Zdaniem prof. Zofii Bolkowskiej z Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa w Warszawie producenci materiałów budowlanych i firmy wykonawcze raczej nie mają co liczyć na znaczny wzrost zamówień na ich wyroby i usługi. W czasie poniedziałkowej konferencji Fundacji Wszechnicy Budowlanej pani profesor zwróciła uwagę, że z powodu problemów budżetowych budownictwo infrastrukturalne (m.in. drogowe, rurociągi, linie telekomunikacyjne i energetyczne) przestało być siłą napędową całej branży. Wprawdzie poprawiła się sytuacja w budownictwie kubaturowym (m.in. mieszkaniowym), ale nie jest to na tyle duże ożywienie, by budowlańcy mogli zacząć dyktować warunki. - Przedsiębiorcy nie mogą wywierać presji na ceny w okresie stagnacji rynku budowlanego lub niewielkiego ożywienia - komentowała prof. Bolkowska, która od wielu lat analizuje rynek budowlany w Polsce.

Ceny usług budowlanych zależą w głównej mierze od płac, a te nie rosną już w tempie dwucyfrowym, jak miało to miejsce w latach 2006-08. GUS poinformował, że w 2010 r. zarobki budowlańców wzrosły średnio o 2 proc., czyli realnie spadły, bo w tym czasie inflacja przekroczyła 3 proc. Prof. Bolkowska zastrzega, że statystyka obejmuje firmy zatrudniające powyżej dziewięciu osób. Mniejsze firmy najpewniej dotkliwiej odczuły skutki kryzysu finansowego, co przełożyło się na płace ich pracowników. W dodatku mimo emigracji zarobkowej zatrudnienie w budownictwie zwiększyło się w ciągu ostatnich czterech lat o ponad 120 tys. osób (do ok. 440 tys.).

Mariola Gala-Vacqueret z wydawnictwa Sekocenbud poinformowała w czasie konferencji, że w kosztach budowy obiektów kubaturowych, czyli m.in. domów, udział robocizny wynosi ok. 17 proc. W ubiegłym roku podrożała ona o 1,1 proc. To, ile pieniędzy pochłonie budowa domu, zależy więc przede wszystkim od cen materiałów budowlanych (ich udział w kosztach sięga aż 58 proc.). W Sekocenbudzie przyznają, że wprawdzie o 16,5 proc. podrożały materiały elektryczne (głównie kable i przewody z miedzi), ale np. ceny materiałów instalacyjnych wzrosły średnio tylko o 1,3 proc., materiałów budowlanych zaś - o 0,2 proc. Mimo tych podwyżek budowa domu jednorodzinnego po cenach z końca 2010 r. kosztowała - według Sekocenbudu - o 0,4 proc. mniej niż rok wcześniej (spadek średnio z 2737 do 2724 zł za m kw.). Pamiętajmy, że koszty są zróżnicowane regionalnie. W Warszawie były one w ostatnim okresie w stosunku do średniej krajowej nawet o ponad jedną dziesiątą wyższe. Natomiast Świętokrzyskie było regionem o najniższych kosztach.

Mariola Gala-Vacqueret podkreśla, że w praktyce mamy do czynienia ze stabilizacją cen, która - według tej specjalistki - potrwa jeszcze co najmniej przez najbliższe trzy miesiące.

Podobnego zdania jest Dariusz Matysik z firmy Atlas. Zmiany cen na rynku chemii budowlanej określił mianem "kosmetycznych". Z danych grupy Polskie Składy Budowlane (PSB), która jest największą siecią hurtowni materiałów budowlanych (420 pkt), wynika, że tego typu wyroby minimalnie podrożały w październiku ubiegłego roku. Ale już w grudniu potaniały, podobnie jak izolacje termiczne, silikaty i izolacji wodochronnych. Nie zmieniły się ceny materiałów ściennych (gazobetony i ceramiczne), pokryć dachowych, drewna, stolarki otworowej i narzędzi.

A jak zmieniły się ceny w ciągu całego roku? Grupa PSB informuje o rekordowym ich spadku w materiałach ściennych ceramicznych (o 15,4 proc.), silikatach (o 14 proc.) i suchej zabudowie (o 9,7 proc.). Najmocniej, bo aż o blisko jedną trzecią, poszły w górę ceny wyrobów ze stali. Podrożały też - zwykle o kilka procent - m.in. izolacje wodochronne, drewno i materiały drewnopochodne oraz izolacje termiczne.

Średni koszt budowy apartamentowca *

*budynek V/X kondygnacyjny; cena za m kw. powierzchni użytkowej Źródło: Sekocenbud (Biuletyn cen regionalnych w budownictwie - BCR)

 
Weź udział w dyskusji (0)
POLECAMY
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"
"To się dzieje! CPK kupiło pierwsze grunty pod budowę ogromnego lotniska"
"Rząd chce zainstalować licznik w każdym mieszkaniu. Będzie nowy obowiązek. I zrobi się zimno?"