Burzyć bloki? A co w zamian? Dyskusja trwa

Michał Wojtczuk

Burmistrz Śródmieścia broni swojego pomysłu burzenia PRL-owskich bloków w centrum miasta. - Skujmy bierutowskie wizje twardym dłutem - apeluje. Jego koncepcje chłodno jednak przyjmują urbaniści i władze miasta. Odpowiedź Michała Wojtczuka

W ubiegłym tygodniu napisaliśmy, że wyrok NSA uniemożliwiający wznowienie budowy wieżowca Daniela Libeskinda ostro skrytykował burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski. - To triumf PRL-owskiego bloku nad architekturą XXI wieku - powiedział. Dodał, że jego zdaniem Warszawa nigdy nie będzie miała śródmieścia z prawdziwego zdarzenia, jeżeli nie zacznie się usuwać brzydkich bloków. Burmistrz rzucił pomysł specustawy, która pozwalałaby przymusowo wywłaszczyć mieszkańców bloków (za odszkodowaniem), a następnie owe bloki zburzyć i zastąpić nową zabudową. Zapowiedział, że z apelem uchwalenia takiej ustawy zwróci się do parlamentarzystów.

W ubiegłotygodniowym tekście zaznaczyliśmy, że inicjatywę burmistrza należy traktować w kategoriach happeningu, bo przedstawił ją, nie starając się o poparcie samorządowców z innych miast czy choćby władz stołecznego ratusza.

Przeczytaj jak burmistrz Bartelski broni swojego stanowiska w sprawie wyburzeń

Odpowiedź Michała Wojtczuka

Nie odbieram burmistrzowi prawa do rozpoczęcia debaty. Szkoda tylko, że rozpoczął ją byle jak, od wygłoszonych na chybcika barwnych tez. Jeżeli poważnie myśli o radykalnej zmianie prawa prowadzącej do znaczącego ograniczenia prawa własności, powinien się lepiej przygotować. Nie mówię już o tym, żeby wspomniał, skąd brać pieniądze na wywłaszczanie ludzi z mieszkań w blokach. Minimum przyzwoitości byłoby znalezienie sojuszników, którzy poparliby jego diagnozę i postulat wyburzania PRL-owskiej zabudowy. Burmistrz tego nie zrobił. A nawet rzecznik stołecznego ratusza Tomasz Andryszczyk ma wątpliwości co do słuszności tego rozwiązania. - W Warszawie jest mnóstwo wolnych terenów pod inwestycje, zabudowa wielu innych blokowana jest przez roszczenia. Tak więc zanim ustawodawca w ogóle zacznie rozważać kwestię specustawy umożliwiającej wysiedlenia, powinien systemowo rozwiązać problem dekretu Bieruta - mówi rzecznik.

Z konferencji burmistrza Bartelskiego nie wynikało także, by swój pomysł przedstawił wcześniej do zaopiniowania urbanistom. Zrobiliśmy to za niego. - Kłopot w tym, że kryteria estetyczne zawsze mogą być kwestionowane. Jak określić obiektywnie, który blok jest brzydki? Wydaje mi się, że byłaby duża trudność w opracowaniu odpowiedniej reguły - mówi Krzysztof Chwalibóg, b. przewodniczący Stowarzyszenia Architektów Polskich.

- Mówienie o wyburzaniu starych bloków jest szumem, który ma zasłonić bezład przestrzenny panujący w Warszawie. Zgodzę się, że są bloki, które kontrastują z harmonią miasta. Ale problem, jaki stwarzają, to jest nic w porównaniu z dysonansem, jaki wprowadziły Złote Tarasy czy turecki wieżowiec Millennium Plaza w Al. Jerozolimskich! Dlaczego nie mówić o ich wyburzaniu? - pyta Konrad Kucza-Kuczyński, wiceprzewodniczący prezydium Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk.

- W mieście brakuje wizji rozwoju Śródmieścia i nie ma kompleksowych projektów przekształcania terenów śródmiejskich. W związku z tym ocena poszczególnych budynków istniejących czy projektowanych jest niemożliwa, bo nie wiadomo, czy pasują do docelowej wizji centrum stolicy, czy nie - zwraca uwagę urbanista Marek Sawicki.

Cieszę się, że burmistrz deklaruje gotowość do obrony swoich argumentów w debacie akademickiej. Nie dworowałbym sobie z jego pomysłów, gdyby ową debatę przeprowadził przed ich ogłoszeniem.

Przeczytaj także: Szkielet wieżowca Libeskinda będzie straszył na Euro

 
Weź udział w dyskusji (0)
POLECAMY
"Trzeba wymyślić miasto na nowo"
"Klub "Goście Gazety": dyskusja o liberalnym patriotyzmie"
"Pomysły burmistrza Śródmieścia: rewolucja czy hucpa?"
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"
"To się dzieje! CPK kupiło pierwsze grunty pod budowę ogromnego lotniska"