J.W. Construction zabiega o względy finansistów?

Większościowy akcjonariusz J.W. Construction Holding Józef Wojciechowski sprzedał we wtorek na giełdzie pół miliona akcji swojej spółki za 6,5 mln zł. Po co?

O transakcji spółka poinformowała w środowym komunikacie. Oficjalnie wiadomo tylko tyle, że Wojciechowski sprzedał akcje po 13 zł za sztukę, czyli znacznie poniżej ich wczorajszej wyceny (na zamknięciu giełdy - 17 zł). Najprawdopodobniej w czwartkowym raporcie bieżącym spółka poinformuje, kim jest nabywca (nabywcy) tego pakietu akcji. Nie wykluczone, że jest nim któryś z inwestorów finansowych. Wśród akcjonariuszy J.W. Construction są fundusze zarządzane przez PKO TFI oraz Pioneer Pekao TFI.

W ostatnich miesiącach deweloper bardzo stara się poprawić swój wizerunek na rynku finansowym, co miałoby się przełożyć na lepszą giełdową wycenę akcji. Obecność dużych funduszy wśród akcjonariuszy ma świadczyć o potencjale rozwoju spółki. Ta poinformowała niedawno, że zamierza w większym niż do tej pory stopniu angażować się w przedsięwzięcia komercyjne, czyli w budowę biurowców, centrów handlowych i hoteli. Sztandarową inwestycją i oczkiem w głowie Wojciechowskiego jest pięciogwiazdkowy hotel Hilton w centrum Wrocławia, który J.W. Construction buduje wspólnie z cypryjską spółka Star Enterprises Limited. To potężna międzynarodową grupą kapitałową, której udziałowcami są firmy izraelskie, amerykańskie, szwajcarskie i australijskie. Grupa jest właścicielem tysięcy nieruchomości na całym świecie.

Ostatnim sukcesem J.W. Construction jest emisja obligacji niezabezpieczonych, dzięki której deweloper pozyskał 130 mln zł. Projekty mieszkaniowe, które mogą być współfinansowane ze środków z emisji obligacji obejmują budowę ok. 4,3 tys. mieszkań (w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat). Ponadto spółka zamierza wybudować cztery biurowce o łącznej powierzchni użytkowej 72 tys. m kw.