Deweloper: Koniec sprzedawania dziur w ziemi

Marek Wielgo

Potentat na rynku mieszkaniowym J.W. Construction Holding zapewnia, że skończył ze sprzedawaniem mieszkań na etapie dziury w ziemi. Czy także inni deweloperzy przestaną sięgać do kieszeni klientów?

Dla klienta zakup dziury w ziemi to spore ryzyko. I to nie tylko wtedy, gdy powierzają pieniądze nieznanej firmie. Żadna, nawet doświadczona, firma nie da 100-proc. gwarancji, że inwestycja dobiegnie szczęśliwie do końca. Ryzykowne są zwłaszcza te inwestycje, które są finansowane wyłącznie przez deweloperów i ich klientów. Bo jeśli sprzedaż mieszkań stanie, a firma nie ma pieniędzy na ich dokończenie, wówczas grozi jej plajta. Klienci bankrutów zostają często bez pieniędzy, mieszkania i z zaciągniętym kredytem na karku.

Do tej pory tylko nieliczne firmy decydowały się na sprzedaż mieszkań po zakończeniu ich budowy albo gdy była ona już mocno zaawansowana. Katarzyna Siwek z Home Broker wymienia Lokum z Wrocławia, spółkę poznańskiego biznesmena Tomasza Nowickiego (kompleks Green Point w Poznaniu) oraz firmy Mak Dom, Samko, Grupo Lar, Mostostal Bis oraz Mill-Yon. Dowiedzieliśmy się, że podobną strategię przyjął teraz także J.W. Construction Holding.

- Chcemy handlować gotowymi mieszkaniami - poinformował w rozmowie z "Gazetą" szef rady nadzorczej i główny akcjonariusz tej giełdowej spółki deweloperskiej Józef Wojciechowski. - Nie dam głowy, że jakiegoś projektu nie zaczniemy sprzedawać na etapie stanu surowego zamkniętego, ale już nigdy nie będziemy sprzedawali dziury w ziemi - zapewnił.

Z jego wyjaśnień wynika, że firma chce uniknąć ewentualnych nieporozumień z klientami co do tego, czy mieszkanie odpowiada ich oczekiwaniom. - Rynek się zmienił, każdy klient chce dokładnie sprawdzić, co kupuje - powiedział nam Wojciechowski.

Prezes firmy doradczej Reas Kazimierz Kirejczyk potwierdza, że dopasowywanie mieszkań do poszczególnych nabywców jest dodatkowym utrudnieniem dla firm deweloperskich. Kirejczyk wątpi jednak w to, że J.W. Construction znajdzie wielu naśladowców. Blisko połowa firm korzysta z kredytu, a warunkiem jego uzyskania jest wykazanie się określoną przedsprzedażą (zwykle 25-30 proc. mieszkań) oraz regularnym sprzedawaniem lokali w dalszym okresie budowy.

Kirejczyk zwraca uwagę, że część klientów chce zapewnić sobie możliwość kupienia mieszkania już we wczesnej fazie realizacji.

- To ci, którzy chcą wybrać najlepsze mieszkania w budynku lub na osiedlu, najlepiej położone, z najlepszym widokiem czy układem funkcjonalnym - wyjaśnia szef Reasa. - Dla wielu istotne jest też to, że we wczesnej fazie budowy mogą nieodpłatnie wprowadzać zmiany w układzie ścian czy instalacji wewnętrznych.

Prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich i równocześnie szef spółki deweloperskiej Dom Development Jarosław Szanajca opowiada, że kilka lat temu próbował na jednej z warszawskich inwestycji pozbawić klientów takiej możliwości i to kompletnie zastopowało sprzedaż mieszkań. Nie zamierza powtarzać tego eksperymentu.

Dodajmy, że gotowe czy prawie gotowe mieszkania są zwykle droższe od tych, których budowa dopiero się zaczyna. Z danych Reasa wynika, że np. w Warszawie średnio o blisko 500 zł na m kw. Według Kirejczyka strategia firm deweloperskich się nie zmieni, dopóki klienci będą skłonni kupować dziury w ziemi. - Bardziej prawdopodobny jest wzrost popularności rachunku powierniczego - ocenia ten ekspert.

Ostatnio taką możliwość zaproponował swoim klientom Budimex Nieruchomości. Pieniądze, które wpłacają oni w trakcie budowy, trafiają na specjalny zamknięty rachunek powierniczy w PKO BP. Bank może przekazać pieniądze deweloperowi dopiero po zakończeniu budowy i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie.

 
Weź udział w dyskusji (0)
POLECAMY
"Ilu mieszkań brakuje w Polsce?"
"Deweloperzy stawiali na promocje. Ale będzie ich mniej, bo sprzedaż rośnie "
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"
"To się dzieje! CPK kupiło pierwsze grunty pod budowę ogromnego lotniska"
"Rząd chce zainstalować licznik w każdym mieszkaniu. Będzie nowy obowiązek. I zrobi się zimno?"