Miasteczko Wilanów w finale "Nagrody za doskonałość"

Kompleks osiedli na Polach Wilanowskich w finale konkursu "Nagroda za doskonałość" międzynarodowej organizacji Urban Land Institute. "To największa, spójnie zaprojektowana nowa dzielnica w Europie Środkowej i Wschodniej" - czytamy w uzasadnieniu. - Trochę za wcześnie na laury - oceniają polscy urbaniści.

Miasteczko Wilanów powstaje na 169 ha pomiędzy skarpą ursynowską, al. Wilanowską, Przyczółkową i planowaną południową obwodnicą Warszawy. W domach, które już dziś tam stoją, mieszka ok. 10 tys. ludzi, 3,5 tys. jest zameldowanych. Docelowo może tam zamieszkać nawet 50 tys. osób. Kompleks powstaje na podstawie opracowanej z rozmachem koncepcji sławnego architekta Guya Perry'ego. Oprócz domów zaplanował centrum handlowe, oranżerię, parki. Całość miała spajać siatka ulic i pieszych bulwarów.

Wizję doceniła niedawno międzynarodowa organizacja Urban Land Institute, która zrzesza deweloperów, firmy doradcze, prezydentów i burmistrzów miast, architektów. Miasteczko Wilanów znalazło się wśród 14 inwestycji z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki walczących o laur "Nagrody za doskonałość". Za atuty inwestycji uznano: *jej ogromne rozmiary, * brak ogrodzeń, * spójny charakter, czyli uporządkowanie wysokości i gęstości zabudowy, * bogatą architekturę, * skierowanie do ludzi o różnym statusie społecznym.

Nominacja może nieco dziwić, bo na razie Miasteczko Wilanów walczy o to, by nie stać się luksusowym osiedlem sypialnią. Nie ma tu szkół, brakuje sklepów i głównych dróg. Po poniedziałkowych ulewach jedna z ważniejszych arterii, wyłożona płytami ul. Branickiego, zamieniła się w staw. Zapowiadane handlowe śródmieście nie może powstać. - Kończymy uzgodnienia z naszym partnerem, firmą GTC - zapewnia Wojciech Ciurzyński, prezes firmy Polnord, do której należy teren.

- Miasteczko Wilanów zaprojektowało kilkanaście znakomitych polskich biur architektonicznych, jest to więc polski produkt, a nie kalka zachodniego osiedla - argumentuje Guy Perry. - Mimo że nie ma tu publicznych szkół i przedszkoli, jury konkursu wie, że są one zaplanowane.

Szacuje, że Miasteczko Wilanów jest już w blisko 60 proc. zbudowane. Przyznaje jednak, że spora część jego założeń nie powstała.

- Nie znam organizacji przyznającej te nagrodę, nic mi też nie mówią nazwiska osób zasiadających w jury. To raczej organizacja deweloperów niż urbanistów - mówi Krzysztof Chwalibóg, urbanista, były prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich. - Można się zgodzić z częścią jej argumentów, ale trudno jest oceniać coś, co nie jest gotowe. Zaletą jest niewątpliwie spójna zabudowa. Jednak jest tam na razie sama zabudowa mieszkaniowa, miejscami zresztą zbyt ciasna.

Nominacja do nagrody ULI jest kolejnym laurem na kredyt dla Miasteczka Wilanów. Półtora roku temu kompleks osiedli "Doskonałością roku" obwieściła międzynarodowa organizacja urbanistów ISOCARP.

Przeczytaj także: W stolicy rozpoczyna się budowa 160-metrowego wieżowca

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.