Kupno mieszkania na wynajem przestało być opłacalną inwestycją

Marek Wielgo

Choć możliwe są wyjątki od tej reguły. Generalnie lepsza jest nawet lokata w banku

Taki wniosek wypływa z najnowszego raportu firmy Open Finance, która monitoruje zmiany stawek czynszów oraz koszty zakupu mieszkań w największych aglomeracjach. Czynsze spadły ostatnio w Gdańsku, Krakowie i Poznaniu. Emil Szweda z Open Finance wyjaśnia, że jest to efektem wyraźnego wzrostu podaży mieszkań na wynajem, a ściślej liczby ogłoszeń internetowych w ostatnich dwóch miesiącach. W dodatku poprawiła się dostępność kredytów. Część najemców może więc chcieć kupić sobie lokum, mimo iż najem jest wciąż w bardzo wielu przypadkach tańszą alternatywą.

Modelowo rentowność netto z inwestycji w mieszkania powinna przekraczać rentowność obligacji i być niższa od oprocentowania kredytów hipotecznych. Chodzi o to, by opłacało się podejmować ryzyko, a równocześnie by lokatorzy nie rezygnowali z najmu na rzecz kupna własnego mieszkania. Z raportu Open Finance wynika jednak, że tego pierwszego warunku nie spełnia żadna z dużych aglomeracji. Rentowność netto z wynajmu mieszkań (po odliczeniu podatku) oscyluje w granicach od 3,46 proc. (Kraków) do 4,49 proc. (Łódź). Tymczasem rentowność netto 10-letnich obligacji wynosi 4,53 proc., a zwykłej rocznej lokaty bankowej - średnio 4,05 proc.

Dodajmy, że do tego typu wyliczeń przyjęto medianę cen transakcyjnych (uzyskanych na podstawie transakcji dokonanych przez klientów Open Finance i Home Brokera) oraz medianę stawek czynszu pomniejszone o 5 proc. (z serwisów Domiporta.pl oraz Oferty.net). Ponadto założono, że mieszkanie jest wynajmowane tylko przez 10,5 miesiąca w roku, zaś komorne - w zależności od miasta - wynosi od 4 do 6 zł za m kw. miesięcznie.

- Oczywiście opieramy się na statystyce, która - jak wiadomo - nie odzwierciedla precyzyjnie konkretnych przypadków - zastrzega Szweda. - W rzeczywistości rentowność wynajmu może być zarówno wyższa, jak i niższa od średniej - podkreśla. Zależy to m.in. od ceny zakupu mieszkania (wraz z dodatkowymi opłatami), wysokości czynszu, okresu przestoju czy zmiany wartości samego mieszkania. O atrakcyjności inwestycji w mieszkania względem lokat bankowych czy obligacji decydują także różnice w stawkach podatkowych. Ryczałtowa stopa podatku od zysków z lokat bankowych wynosi 19 proc., a od przychodów z najmu okazjonalnego 8,5 proc.

Rentowność najmu mieszkań w kwietniu 2010 r.

Źródło: Open Finance

WIĘCEJ O:

wynajem mieszkanie rynek nieruchomości Open Finance
 
Weź udział w dyskusji (0)
POLECAMY
"Ilu mieszkań brakuje w Polsce?"
"Kasy oszczędnościowo-budowlane są potrzebne"
"Sprzedaż mieszkań Dom Development jak przed kryzysem"
"Budownictwo czynszowe do przebudowy. Tanio, ale byle jak"
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"