Polskie drogi zmonopolizowane przez 3 firmy

Działające od lat na polskim rynku koncerny wygrywają większość kontraktów drogowych. Liderami są Strabag, Skanska i Budimex - pisze ?Dziennika Gazeta Prawna?.

Wartość kontraktów zgromadzonych w portfelach tych trzech gigantów to już 17 mld zł. Jak do tej pory najwięcej zamówień udało się zgromadzić firmie Strabag. - Wartość naszych kontraktów przekroczyła 8 mld zł - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Dariusz Słotwiński, dyrektor ds. rozwoju Strabaga. Najważniejsze inwestycje infrastrukturalne, których przedsiębiorstwo jest wykonawcą to m.in. odcinek autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Świecka i odcinek tej samej drogi między Strykowem a Konotopą.

Nieco mniejszym portfelem zamówień może się pochwalić Skanska. Wynosi on około 6 mld zł. Firma jest odpowiedzialna za powstanie fragmentu autostrady A1 z Grudziądza do Torunia.

Nieźle też radzi sobie Budimex. W przypadku tej firmy suma zamówień to blisko 5 mld zł. Jest ona wykonawcą m.in. odcinka autostrady A1 z Pyrzowic do Piekar Śląski i trasy A4 Jarosław-Radumno.