Przerwana budowa Hiltona - jedynego hotelu bez kantów

Maciej Nowaczyk

Przedstawiciele firmy zapewniają jednak, że pięciogwiazdkowy hotel pierwszych gości przyjmie najpóźniej trzy miesiące przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej w 2012 roku

W 2007 roku, gdy spółka Wings Properties kupiła od miasta działkę przy Poczcie Głównej, przedstawiciele firmy zapewniali, że hotel Hilton zostanie otwarty w 2010 roku. Nie ma na to szans. Inwestor zakończył jedynie prace archeologiczne i ziemne. Wykopał ogromny dół i budowa stanęła. Nie wyłoniono nawet głównego wykonawcy.

- Otwarcie hotelu w roku 2010 zakładaliśmy w najbardziej optymistycznym wariancie. Na pewno nie pomógł nam światowy kryzys, który dotknął rynek deweloperski. Ale zgodnie z umową podpisaną z firmą Hilton hotel najpóźniej ma być otwarty do marca 2012 roku. I na pewno tak się stanie - twierdzi Małgorzata Nowosielska ze spółki Wings Properties.

Główny wykonawca inwestycji zostanie wybrany na początku przyszłego roku. - Teren pod budowę jest już przygotowany. Jak tylko podpiszemy umowę, natychmiast będzie można zacząć prace. Ale kluczowy będzie wybór wykonawcy - przyznaje Nowosielska. - To bardzo skomplikowana konstrukcja, w Polsce taki budynek jeszcze nie powstał. Chcemy, aby postawiła go firma, która ma doświadczenie w budowaniu podobnych obiektów.

Wcześniej spółka Hilton musi jeszcze zaakceptować listę materiałów użytych do budowy i wykończenia hotelu - od elewacji przez płytki w łazienkach po poduszki w sypialni.

Na opóźnienie w budowie hotelu wpływ ma też przeprojektowanie obiektu. Początkowo powstać miał jedynie luksusowy hotel, teraz wiadomo, że w budynku znajdą się również biura i apartamenty na sprzedaż. Pierwotnie miało ich być ok. 200. Ostatnio ich liczbę zmniejszono do 50. Cena metra kwadratowego apartamentu w stanie deweloperskim to co najmniej 16 tys. zł netto.

Na opóźnienie w budowie hotelu miały też wpływ rygorystyczne polskie normy budowlane. Pierwotnie budynek miał powstać z corianu, niezwykle wytrzymałego materiału, który można dowolnie kształtować. Inwestor musiał jednak zastąpić go stalą i szkłem, bo nowoczesny materiał nie spełnia polskich norm. Nie zrezygnował jednak z wizji zaokrąglonej bryły - bez kantów.

Projekt hotelu autorstwa renomowanego paryskiego biura architektonicznego Gottesman-Szmelcman Architecture SARL już dostał wiele nagród, a na targach nieruchomości w Cannes został wybrany najlepszą inwestycją przyszłości w kategorii "Retail and Leisure" (obiekt komercyjno-wypoczynkowy).

Piotr Fokczyński, główny architekt miasta: - Jesteśmy w ciągłym kontakcie z inwestorem, który niezmiennie zapewnia, że obiekt powstanie na czas. Ma pozwolenie na budowę, wszystko jest na najlepszej drodze, aby ten piękny obiekt, ważny dla Wrocławia, został wybudowany przed Euro 2012.

WIĘCEJ O:

inwestycje hotel
 
Weź udział w dyskusji (0)
POLECAMY
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"
"To się dzieje! CPK kupiło pierwsze grunty pod budowę ogromnego lotniska"
"Rząd chce zainstalować licznik w każdym mieszkaniu. Będzie nowy obowiązek. I zrobi się zimno?"