Coraz więcej pustych biur

Michał Wojtczuk

W trzecim kwartale na warszawskim rynku biurowym zawarto o połowę mniej transakcji niż rok wcześniej. Już prawie 9 proc. powierzchni w warszawskich biurowcach świeci pustkami.

W pierwszych trzech kwartałach 2009 roku łączny wolumen wszystkich transakcji najmu wyniósł 183,6 tys. m kw. To o 52 proc. mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - informują analitycy stowarzyszenia Warsaw Research Forum skupiającego największych pośredników rynku biurowego. Dobra wiadomość jest taka, że trzeci kwartał okazał się lepszy w stosunku do poprzedniego (wzrost o 15 proc.). Największa ilość powierzchni biurowej wynajęta została w strefach Południowej Zachodniej (rejon Al. Jerozolimskich i Żwirki i Wigury) - 15,2 tys. m kw.), i Południowej Górnej (m.in. Służewiec) - 13,5 tys. m kw.), co wskazuje na ich wciąż dużą popularność wśród najemców. Znaczny wzrost aktywności najemców został zaobserwowany również w strefie Południowej Dolnej (rejon ul. Puławskiej), w której firmy wynajęły w III kw. około 12 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Jedną z największych umów najmu ostatnich tygodni była ta podpisana przez grupę Fiat na 3,1 tys. m kw. w biurowcu Catalina przy torze wyścigów konnych na Służewcu (była to umowa typu pre-let, Fiat wprowadzi się tam w lutym 2010). Największą umową ostatniego kwartału była zawarta przez firmę Bosch transakcja typu owner-occupier (czyli na przejęcie powierzchni na potrzeby właściciela) na budynek o powierzchni 8,9 tys. m kw. przy ul. Jutrzenki. Była to jedyna transakcja powyżej 5 tys. m kw. Dla porównania w III kwartale 2008 roku podpisano aż 10 umów najmu powierzchni powyżej tego metrażu.

W III kwartale 2009 r. zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wzrosły o ponad 50 tys. m kw. (sumując trzy pierwsze kwartały - o prawie 225 tys. m kw.) i osiągnęły wartość ponad 3,2 miliona m kw.

W wyniku wysokiego poziomu nowej podaży oraz osłabionego popytu, współczynnik powierzchni niewynajętej wzrósł do 7,1 proc. (w porównaniu z 2,8 proc. pod koniec 2008 r. i 5,7 proc. w II kwartale 2009 r.). Najniższy wskaźnik pustostanów odnotowany został na najpłytszych rynkach, z najmniejszymi zasobami biurowymi: Woli (2,1 proc.) i na praskim brzegu Wisły (2,2 proc.). Najwięcej pustych biur jest w rejonie ul. Puławskiej (aż 14,4 proc.) i na Służewcu Przemysłowym (9,3 proc.). Według Warsaw Research Forum na rynku oferowane jest około 58 tys. m kw. powierzchni biurowej na podnajem. Po uwzględnieniu tej wielkości w statystykach dotyczących pustostanów, rzeczywisty współczynnik powierzchni niewynajętej jest wyższy i wynosi 8,9 proc.

 
Weź udział w dyskusji (0)
POLECAMY
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"
"To się dzieje! CPK kupiło pierwsze grunty pod budowę ogromnego lotniska"
"Rząd chce zainstalować licznik w każdym mieszkaniu. Będzie nowy obowiązek. I zrobi się zimno?"