Biohotel w Jelitkowie?

Aleksandra Kozłowska

Baterie słoneczne na dachu, ekologiczne warzywa na oszklonym poddaszu i żywność bez pestycydów w restauracji - tak gdyńscy architekci widzą dawny Dom Zdrojowy w Jelitkowie.

Dziś w Domu Zdrojowym [jego właścicielem jest gdańska firma Atlant SA] mieści się popularna - zwłaszcza dzięki plenerowym dancingom - restauracja Parkowa. Wizję przebudowy budynku przygotowało biuro projektowe CKK Architekci w Gdyni. Według projektantów dawny Dom Zdrojowy po przebudowie ma stać się biohotelem. Co to znaczy? - Bardzo ważny jest tu nacisk na ekologię. Na Zachodzie to już popularna forma, u nas dopiero raczkuje. Obowiązują ją bardzo wyśrubowane standardy - od energooszczędnej konstrukcji budynku i kolektorów słonecznych na dachu przez ekologiczne uprawy na poddaszu i wykorzystanie deszczówki dla celów technicznych po dania serwowane w hotelowej restauracji przygotowane wyłącznie z ekologicznych produktów - tłumaczy Maciej Świerczyński z działu marketingu w CKK Architekci.

Pomysł gdyńskich architektów zakłada rozbudowę centralnego skrzydła biohotelu w formie nawiązującej do historycznego Domu Zdrojowego. Boczne skrzydła budynku, w których znalazłyby się ekologiczne spa, sale konferencyjne i apartamenty z widokiem na morze zaprojektowano jako nowoczesne tło dla zielonego patia. Całkowita powierzchnia obiektu to prawie 6 tys. m kw. W projekcie znalazły się również molo i przystań jachtowa.

Miejscowy plan zagospodarowania z 2004 r. dopuszcza w tym miejscu funkcje usługowe, czyli budowę restauracji lub hotelu. Ale teren ten wpisany jest do rejestru zabytków, zatem zgodę na ewentualną przebudowę będzie musiał wyrazić konserwator. - W dawnym Domu Zdrojowym rzeczywiście mógłby się mieścić hotel - mówi Marian Kwapiński, wojewódzki konserwator zabytków. - Pod warunkiem że autorzy jego przebudowy będą ściśle trzymać się wytycznych zawartych w planie miejscowym.

W planie ustalona jest m.in. maksymalna wysokość zabudowy dla Domu Zdrojowego - 16 m i kształt dachu: dwuspadowy o kącie nachylenia minimum 30 stopni. Plan zaznacza także, że "należy zachować historycznie wykształconą strukturę przestrzenną Zespołu Zdrojowego i kontynuować zasady jej kształtowania (układ geometryczny z Domem Zdrojowym, fontanną i formowaną zielenią oraz oś widokowa w kierunku morza). - A więc przebudowa jest możliwa tylko w nawiązaniu do oryginalnego kształtu obiektu - dodaje konserwator.

To nie zniechęca ani architektów, ani inwestora. - Obecny projekt to tylko koncepcja. Dyskusje z inwestorem na temat ostatecznego kształtu hotelu jeszcze trwają - zastrzega Maciej Świerczyński. - Z tego powodu wątpię, żeby inwestycja zakończyła się przed Euro 2012. Otwarcie raczej już po mistrzostwach.

aleksandra.kozlowska@gdansk.agora.pl

 
Weź udział w dyskusji (0)
POLECAMY
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"
"To się dzieje! CPK kupiło pierwsze grunty pod budowę ogromnego lotniska"
"Rząd chce zainstalować licznik w każdym mieszkaniu. Będzie nowy obowiązek. I zrobi się zimno?"