Nagroda za plany muzeum w tartaku nad Łyną

Tomasz Kurs

Pomysłodawcy nowoczesnego muzeum techniki w zakolu Łyny dostali do ręki ważny argument. Wizja muzeum przygotowana przez Forum Rozwoju Olsztyna została nagrodzona

FRO zgłosiło swoją koncepcję do 3. edycji konkursu "Wykluczone", organizowanego przez Stowarzyszenie Edukacji i Postępu STEP oraz Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia". Tematem przewodnim są miejsca opuszczone, zaniedbane i wymarłe. Idea ratowania takich miejsc przyświeca organizatorom konkursu. Nagrody przyznawane są w kategoriach: fotografia, film oraz architektura i przestrzeń. Właśnie w tej ostatniej główną nagrodę dostali twórcy z Olsztyna. Przygotowali koncepcję zagospodarowania tartaku Raphaelsohnów, pobliskiej zajezdni trolejbusowej i otoczenia. Głównym elementem tego kompleksu ma być muzeum rozwoju techniki i rozwoju regionalnego. Lokalne stowarzyszenia, w tym Sadyba, Święta Warmia i FRO od dwóch lat przekonują do tej koncepcji władze w ratuszu. Właśnie tu, nad Łyną, w dawnym Olsztynie była dzielnica przemysłowa.

W konkursie wzięło udział 170 uczestników. - W kategorii "Przestrzeń i architektura" konkurencja jest szczególnie mocna, bo biorą w niej udział fachowcy - mówi Klara Kopczyńska, jedna z organizatorek konkursu. - Spodobało nam się to, że wizja FRO jest bardzo konkretna. Ten pomysł wpisuje się w panoramę miasta. Jeśli takie miejsce powstanie, na pewno ściągnie tłumy zainteresowanych. Mamy też nadzieję, że nagroda pomoże zrealizować projekt w Olsztynie.

Ludzie z Forum mówią, że zgłosili się do konkursu, by sprawdzić, jak pomysł stworzenia muzeum w tartaku jest przyjmowany poza Olsztynem. - Mam nadzieję, że nagroda będzie kolejnym argumentem za naszą wizją zagospodarowania zakola Łyny - mówi Tomasz Birezowski z FRO. Według tej koncepcji, w tartaku jest miejsce na ekspozycję technologii przemysłowych, które były wykorzystywane w zakładach i fabrykach istniejących w zakolu Łyny. Chodzi m.in. o obróbkę drewna, gazownię, fabrykę musztardy, fabryki mydła i sody, produkcję maszyn rolniczych. Byłyby tu ekspozycje plenerowe, mały browar, a w zajezdni trolejbusowej można by się wybrać w wirtualną podróż tramwajem po dawnym Olsztynie.

Ostatnie miesiące pokazały, że miasto ma inny pomysł zagospodarowania tartaku. Wybrało ofertę twórców ludowych, którzy chcą w tartaku Raphaelsohnów prowadzić warsztaty edukacyjne. Aneta Szpaderska, rzeczniczka Urzędu Miasta: - Stowarzyszenie Twórców Ludowych przedstawiło miastu propozycje finansowe i organizacyjne. Rozumiemy, że zakole Łyny może być atrakcyjnym dla mieszkańców fragmentem miasta. Muzeum to znakomita idea. Mam nadzieję, że uda się połączyć obie idee [warsztatów ludowych i muzeum techniki].

Według FRO utrzymanie muzeum spadłoby głównie na miasto oraz fundację wspierającą placówkę. Ta druga pozyskiwałaby sponsorów i fundusze europejskie. Muzeum żyłoby też ze sprzedaży biletów, książek, pamiątek, restauracji i minibrowaru, wynajmowania sal na konferencje i szkolenia.

Pomysł muzeum w zakolu Łyny znajduje uznanie wśród urzędników ratusza, choć na razie mówią o tym nieoficjalnie. - To nie jest miejsce na lepienie garnków. Tu trzeba odważnej wizji. Olsztyn to w końcu stolica województwa - mówi mi jeden z nich.

Nagrodzeni architekci i urbaniści planują teraz wyjazd do Amsterdamu. Chcą tam podpatrywać, jak została rozwiązana komunikacja tramwajowa. Bo ten temat także mocno leży im na sercu. Przy okazji zapowiedzi reaktywacji tramwajów w Olsztynie, FRO przygotowało koncepcję - inaczej niż urzędnicy - według której pojazdy szynowe miałyby jeździć przez ścisłe centrum Olsztyna.

Nad projektem FRO pracowali

absolwentka poznańskiej ASP Marcelina Chodyniecka-Kuberska, architekt Bartosz Krzemiński, uczeń liceum, zapalony urbanista Grzegorz Krajewski, pasjonat architektury i urbanistyki Radosław Gontarek, student gospodarki przestrzennej na UWM Łukasz Tworkowski, specjalista ds. rozwoju regionalnego Krzysztof Dmochowski, architekt Tomasz Birezowski. Konsultacje: Jacek Strużyński ze Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków i Świętej Warmii oraz Rafał Bętkowski ze Świętej Warmii.

 
Weź udział w dyskusji (0)
POLECAMY
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"
"To się dzieje! CPK kupiło pierwsze grunty pod budowę ogromnego lotniska"
"Rząd chce zainstalować licznik w każdym mieszkaniu. Będzie nowy obowiązek. I zrobi się zimno?"