Deloitte House sprzedany za ponad pół miliarda złotych

Tekst: Michał Wojtczuk

Biurowiec Deloitte House kupił niemiecki fundusz inwestycyjny Deka Immobilien. To największa w tym roku transakcja na rynku nieruchomości komercyjnych w całej Europie Środkowej i Wschodniej

Deloitte House to biurowiec zbudowany przez firmę Skanska. W czerwcu został uroczyście oddany do użytku. Jest budynkiem klasy A, jego łączna powierzchnia do wynajęcia to 21 tys. m kw. Ponad 95 proc. budynku jest już wynajęte, nazwa pochodzi od głównego najemcy - globalnej firmy doradczej Deloitte, która zajmuje 14,6 tys. m kw. Deloitte House jest pierwszym ulokowanym w ścisłym centrum Warszawy biurowcem o najwyższej klasie energooszczędności - dysponuje wydawanym przez Komisję Europejską zaświadczeniem Green Building, które dostają obiekty zużywające o jedną czwartą mniej energii, niż przewidują krajowe normy budowlane. Budynek będzie ubiegać się także o prestiżowy certyfikat ekologiczny LEED.

Budynek za 117 mln euro, czyli ponad 526 mln zł, kupił niemiecki fundusz inwestycyjny Deka. Sfinalizował w ten sposób umowę przedwstępną zawartą we wrześniu ub.r., jeszcze przed erupcją globalnego kryzysu gospodarczego.

Czytaj też:

Nagroda BUDOWA ROKU 2008 przyznana

- Deloitte House jest najlepszym produktem w swojej klasie. Polska gospodarka natomiast po I kw. 2009 roku odnotowała największy wzrost gospodarczy wśród krajów Unii Europejskiej - mówi John Banka z firmy Colliers International Poland, która reprezentowała firmę Skanska w transakcji sprzedaży.

- Znając jakość, którą oferuje Skanska, dodając to tego doskonałą lokalizację oraz firmę Deloitte jako głównego najemcę, nowy właściciel budynku znajduje się w doskonałej sytuacji w kontekście długofalowego wzrostu - zapewnia Neil Gregory-Eaves, dyrektor Colliers International na Europę Środkowo-Wschodnią. - Podczas gdy wolumen transakcji inwestycyjnych w Europie Centralno-Wschodniej pozostaje na niskim poziomie, globalna gospodarka zdaje się stabilizować, a my jesteśmy świadkami powracającego zainteresowania najlepszymi aktywami ze strony inwestorów instytucjonalnych i prywatnych, potwierdzonego coraz większą liczbą składanych ofert - dodaje Gregory-Eaves. - Do głównych graczy należy zaliczyć niemieckie instytucje finansowe, które wykazują rosnące zainteresowanie rynkiem polskim zarówno w aspekcie finansowania dłużnego, jak i inwestycji kapitałowych na rynku nieruchomości. Sprzedający zgłaszający zapotrzebowanie na kapitał skorzystają zapewne również z ponownie pojawiających się możliwości refinansowania, stanowiących atrakcyjną alternatywę dla sprzedaży, zwłaszcza biorąc pod uwagę oportunistyczne poziomy wycen zawarte w ofertach wysyłanych przez inwestorów w ostatnim okresie.

Zobacz też:

Dwa apartamentowce powstaną tuż obok toru wyścigów konnych na Służewcu

Według danych firmy badawczej Real Capital Analytics sprzedaż budynku jest największą tego typu tegoroczną transakcją w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, piątą co do wielkości w regionie EMEA (Europa, Środkowy Wschód i Afryka) od początku roku 2009 i jedną z 12 największych transakcji na świecie.

 
Weź udział w dyskusji (0)
POLECAMY
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"
"To się dzieje! CPK kupiło pierwsze grunty pod budowę ogromnego lotniska"
"Rząd chce zainstalować licznik w każdym mieszkaniu. Będzie nowy obowiązek. I zrobi się zimno?"