"GP": Opłaty notarialne przy kupnie lokalu od dewelopera

Osoby kupujące mieszkania na rynku pierwotnym, od dewelopera, będą ponosiły niższe opłaty z tytułu sporządzania aktu notarialnego u notariusza. Pisze o tym "Gazeta Prawna".

W precedensowym wyroku Sąd Rejonowy w Krakowie orzekł, że kupujący mieszkanie nie ma obowiązku ponoszenia kosztów wypisów aktu notarialnego dla dewelopera. Jeżeli taka praktyka upowszechni się, przeciętny nabywca mieszkania zapłaci u notariusza mniej o 200-300 złotych, w zależności od objętości aktu notarialnego.

Gazeta pisze, że decyzja krakowskiego sądu ma duże znaczenie dla osób, które zamierzają kupić mieszkanie na rynku pierwotnym lub dokonały już zakupu, ale nie podpisały jeszcze aktu notarialnego. Mogą one bowiem żądać od dewelopera pokrycia kosztów wypisów aktu notarialnego. Jeżeli deweloper odmówi, to kupujący będzie mógł wnieść sprawę do sądu cywilnego i domagać się zwrotu zapłaconej kwoty z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia przez dewelopera.

Dla największych deweloperów wyrok krakowskiego sądu oznacza stratę setek tysięcy złotych rocznie. Dla mniejszych i słabszych firm, które w czasie kryzysu gospodarczego przeżywają trudności, dodatkowe wydatki mogą oznaczać początek upadłości - pisze "Gazeta Prawna".