Domy mało odporne na wiatr

Marek Wielgo

W 2008 r. potężne wichury były przyczyną aż 1000 katastrof budowlanych w Polsce! Specjaliści alarmują, że może ich być coraz więcej, gdyż nawet nowo budowane domy nie są wystarczająco wytrzymałe

O wiatrowym zagrożeniu zrobiło się głośno w lipcu 2007 r., gdy w powiecie częstochowskim trąba powietrzna zniszczyła aż 263 budynki. W całym kraju ucierpiało wówczas wskutek silnych wiatrów 401 budynków. Niestety, rok później wiało jeszcze częściej i - co gorsza - mocniej. W GUNB-ie doliczono się aż 1000 katastrof budowlanych. - Tak dużych strat najprawdopodobniej jeszcze nie było w naszym kraju - mówi główny inspektor nadzoru budowlanego Robert Dziwiński. GUNB podaje w swoim najnowszym raporcie, że tylko jednego dnia (15 sierpnia) w okolicach Radomska, Piotrkowa Trybunalskiego i Wielunia (łódzkie) w najlepszym razie dachy straciło 541 budynków, zaś w Strzelcach Opolskich (opolskie) - 236.

Najgroźniejsze są trąby powietrzne (tornada). Np. w częstochowskim prędkość wiatru dochodziła do 150 km/h, co odpowiada skali F1 Fujita. Dodajmy, że przy badaniu tego typu zjawisk stosowana jest 6-cio stopniowa skala, opracowana przez meteorologa z amerykań skiego Uniwersytetu Chicago Tetsuya Fujity. Najmniejsza skala siły wiatru F0 mieści się w granicach 64-115 km/h, a największa - F6 - od 511 km/h.

Takiego tornada nie przetrwałby najprawdopodobniej żaden dom jednorodzinny. Ale nawet dużo słabsze wichry mogą siać u nas spustoszenie . Sęk w tym, że przy projektowaniu budynków pod kątem obciążeń wiatrowych stosowana jest Polska Norma PN-77/B-02011 ("Obciążenia w obliczeniach statycznych - obciążenie wiatrem"), która dla 80 proc. powierzchni kraju przyjmuje prędkość wiatru... 72 km/godz.

Specjaliści z GUNB i Instytutu Techniki Budowlanej (ITB) już w ubiegłym roku bili na alarm, że jak najszybciej powinna być przyjęta norma europejska (tzw. pakiet Eurocodu), której parametry dotyczące obciążenia wiatrem są o 40 proc. wyższe. Jednak z naszych informacji wynika, że Ministerstwo Infrastruktury jeszcze się nie zajęło tą kwestią. Wprawdzie minister infrastruktury wydał ostatnio nowelizację rozporządzenia "w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie", ale kwestia normy "wiatrowej" została w nim pominięta.

Tymczasem specjaliści klimatolodzy ostrzegają, że wskutek globalnego ocieplenia klimatu trzeba być przygotowanym na wzrost częstotliwości ekstremalnych zjawisk pogodowych. W Polsce mogą pojawić się trąby powietrzne o sile F3-F4 Fuijta, czyli do 417 km/h.

Katastrofy budowlane w Polsce wynikające ze zdarzeń losowych

Źródło: GUNB

 
Weź udział w dyskusji (0)
POLECAMY
"Pierwsze turbiny wiatrowe w Suwałkach"
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"
"To się dzieje! CPK kupiło pierwsze grunty pod budowę ogromnego lotniska"
"Rząd chce zainstalować licznik w każdym mieszkaniu. Będzie nowy obowiązek. I zrobi się zimno?"