"Dz": Co trzeci budowlaniec straci pracę

Wstrzymano 90 proc. inwestycji, bo w czasach kryzysu deweloperzy nic nie sprzedaj. Budowlanka w trakcie boomu kredytowego zyskała najwięcej, teraz kryzys wywołany krachem pożyczek hipotecznych dotknie ją najmocniej - pisze "Dziennik".

- Jeszcze we wrześniu nie wiedziałem, w co ręce włożyć, a mój telefon dzwonił niemal non stop - mówi gazecie Włodzimierz Strzelczak z Warszawy zajmujący się remontem mieszkań. _ A teraz, choć sezon jeszcze się nie zaczął, wiem, że zleceń będzie co najmniej o połowę mniej - dodaje.

Sektor budowlany planował zyski na poziomie około 60 miliardów złotych. Obecnie wiadomo, że kwota będzie niższa przynajmniej o połowę.

- W tym roku nawet jedna trzecia osób związanych z budownictwem może stracić zajęcie - szacuje Waldemar Mazan, wiceprezes Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości. "Dziennik" dodaje, że jest to około 200 tys. osób.

Broniąc się przed kryzysem firmy przeprowadzają już pierwsze zwolnienia i obniżki cen. Według ekspertów jedynym ratunkiem dla wielu przedsiębiorstw mogą być inwestycje publiczne.