Wielkomiejski szyk Smyka

red. Jakub Jóźwicki

Budżet nie został jeszcze oszacowany, ale już mówi się, że koszt inwestycji przekroczy sto milionów euro. Rewitalizacja ulicy Brackiej rozpoczyna się od "Smyka", legendarnego domu handlowego, który w minionym ustroju uchodził za najbardziej kosmopolityczny budynek w Polsce.

Już na początku przyszłego roku Centrum Development & Investments chce zakończyć rozmowy z władzami miasta na temat inwestycji oraz uzyskać wszelkie pozwolenia na rozpoczęcie prac. Podczas zorganizowanej konferencji prasowej CDI wraz z zespołem architektów AMC i RKW zaprezentowało projekt rewitalizacji, który według nich łączy w sobie najlepsze cechy powojennego modernizmu polskiego oraz współczesnej myśli architektonicznej.

Chcesz kupić mieszkanie lub dom? Przeszukaj nasze oferty

Historia CEDET - u

Projekt Centralnego Domu Towarowego autorstwa dwóch wybitnych architektów Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego powstał w 1948 roku. Twórcza wizja obu projektantów była polską odpowiedzią na wyzwania architektoniczne Europy. Realizacja projektu zajęła kolejne 4 lata. Budynek u zbiegu Brackiej i Alei Jerozolimskich wszedł na stałe do kanonu architektury europejskiego modernizmu. Miał 6 kondygnacji oraz drugie, po staromiejskich, ruchome schody w mieście. Na dachu budynku otworzono restaurację na 400 osób, a na antresoli - kawiarnię na 200 miejsc, której taras wychodził na Aleje Jerozolimskie.

W połowie lat siedemdziesiątych popularny CEDET spalił się. Po trzech latach odbudowy centrum oddano go do użytku pod nazwą "Smyk". Obecnym właścicielem budynku jest firma Centrum Development & Investments Polska Sp. z o.o będąca współwłaścicielem między innymi stołecznych domów towarowych Wars & Sawa i Junior.

Chcesz sprzedać mieszkanie? Dodaj ogłoszenie w naszym serwisie

Nowe skrzydło na warszawskim broadwayu

Budowa inwestycji, która z całą pewnością pochłonie ponad sto milionów euro, rozpocznie się w 2010 r i, jak zapowiada CDI, koniec prac przewidziany jest na 2012 rok. Zaprojektowany przez znakomitych architektów CEDET w naturalny sposób uzupełni brakujący fragment śródmiejskiej zabudowy w obszarze ograniczonym ulicami Kruczą i Bracką oraz Alejami Jerozolimskimi. Dzięki temu odtworzona zostanie zachodnia pierzeja Brackiej, podkreślając wyjątkowość tej ulicy na mapie Warszawy i przywracając jej pierwotny, wielkomiejski charakter. Szykowne restauracje, słynne zakłady usługowe, markowe sklepy - w latach 30. ubiegłego wieku Bracka była prawdziwym salonem stolicy. Będąc częścią starego szlaku wiodącego z Mokotowa do Grzybowa, posiada jednocześnie wyjątkowy ukośny układ - doceniony przez wpisanie jej do rejestru stołecznych zabytków. CEDET, z witrynami sklepów uznanych marek, do których wejścia zaplanowano bezpośrednio od Brackiej, przywróci do życia tę część historycznej ulicy. Inwestycja będzie impulsem dla rozwoju ciekawego szlaku pieszego w Śródmieściu, łączącego się, poprzez miejsce zwane placykiem "pięciu ulic", z Chmielną - i dalej Pasażem Wiecha. Po rozbudowie powierzchnia całkowita budynku wyniesie 32 790 mkw. Ponad 50 procent powierzchni użytkowej zostanie przeznaczone na sklepy; pozostałą jej część stanowić będą biura.

 
Weź udział w dyskusji (0)
POLECAMY
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"
"To się dzieje! CPK kupiło pierwsze grunty pod budowę ogromnego lotniska"
"Rząd chce zainstalować licznik w każdym mieszkaniu. Będzie nowy obowiązek. I zrobi się zimno?"