Skromniejsza modernizacja Orco Tower

Michał Wojtczuk

Właściciel wieżowca u zbiegu Chałubińskiego i Al. Jerozolimskich ogranicza zakres operacji plastycznej, jakiej ma zostać poddany budynek.

Chcesz kupić mieszkanie lub dom? Przeszukaj nasze oferty

Chcesz sprzedać mieszkanie? Dodaj ogłoszenie w naszym serwisie

Orco Tower to 115-metrowy biurowiec o charakterystycznej, kanciastej sylwetce, który wielu warszawiaków wciąż zna pod starą nazwą - FIM Tower. Dwa lata temu kupił go fundusz Ednurance Fund kontrolowany przez luksemburskiego dewelopera Orco. To stosunkowo młody budynek (jego budowa zakończyła się w 1996 r.), ale bardzo się zestarzał. Inwestor podjął decyzję o gruntownej modernizacji gmachu. Wewnątrz budynku zostały wymienione wykończenia podłóg, ścian i sufitów, wyremontowano toalety i windy, a na piątym piętrze oddano do użytku centrum konferencyjne wyposażone w sprzęt multimedialny. Biurowiec miał też zmienić sylwetkę. Nad skrzydłami budynku miały zostać nadbudowane ażurowe aluminiowo-szklane konstrukcje, dzięki którym gmach miał przypominać górski kryształ albo drogi flakon perfum. Modernizację zaplanowali architekci z paryskiej pracowni Christian Biecher & Associes.

Prace nad remontem elewacji miały zostać przeprowadzone już w ubiegłym roku, ale ich start się odwlekał, bo Orco miało kłopot ze zdobyciem pozwoleń w ratuszu. W końcu inwestor zrezygnował z niej.

- Początkowa koncepcja architektoniczna po szczegółowej analizie została zmodyfikowana ze względów techniczno-praktycznych - informuje Alicja Kościesza z biura prasowego Orco. - Na przykład okazało się, że proponowane elementy dodatkowe stwarzałyby ryzyko niebezpiecznych sopli lodu lub zsuwania się śniegu w porze zimowej. Elementy te można było ogrzewać zimą, ale to bardzo nieenergooszczędna strategia.

Nowy projekt remontu elewacji przewiduje nadanie budynkowi jednobarwnej sylwetki. Znikną różowe panele (na próbę już usunięto je w najniższej części budynku od strony Jerozolimskich), a budynek stanie się jednolicie granatowy. Wzdłuż jego krawędzi zostanie zamontowany system świetlny w postaci pionowych linii w technologii diodowej LED. - To zapewni podniesienie walorów estetycznych budynku w centrum miasta, jednocześnie zapewniając efekt świetlny w sposób energooszczędny. Autorem koncepcji jest cały czas ta sama pracownia architektoniczna Christian Biecher & Associes - informuje Alicja Kościesza.

Deweloper zrezygnował też z umieszczenia neonu ze swoim logo na dachu wieżowca. Zamiast tego na elewacji został zawieszony baner. Prace nad wymianą paneli mają się rozpocząć wkrótce. Modernizacja ma się zakończyć w sierpniu.

 
Weź udział w dyskusji (0)
POLECAMY
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"
"To się dzieje! CPK kupiło pierwsze grunty pod budowę ogromnego lotniska"
"Rząd chce zainstalować licznik w każdym mieszkaniu. Będzie nowy obowiązek. I zrobi się zimno?"