Więcej osób będzie mogło zalegalizować samowole budowlane

las

Przy legalizacji samowoli budowlanych inspektorzy nadzoru nie będą mogli domagać się od inwestorów przedstawienia w dniu wszczęcia postępowania ostatecznych decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu - podaje ?Gazeta Prawna?.

Do tej pory ich brak stanowił jedną z trudności w zalegalizowaniu nielegalnie wybudowanych obiektów.

Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne domaganie się od inwestorów chcących zalegalizować samowolę powstałą na działce, dla której nie sporządzono miejscowego planu zagospodarowania, w dniu wszczęcia postępowania ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy. Inwestorzy, którzy chcą zalegalizować samowolę na działce objętej planem, nie muszą przedkładać takiej decyzji..

- Inwestor - sprawca samowoli, nie ma żadnego wpływu na to, czy na danym terenie miejscowy plan istnieje czy też nie. W procesie legalizacji samowoli decydujące znaczenie powinno mieć zatem udowodnienie przed nadzorem budowlanym, że samowolnie wybudowany obiekt swym istnieniem nie narusza przepisów prawa, w tym przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - mówi "GP" Mirosław Wyrzykowski, sędzia Trybunału Konstytucyjnego.

Stanowisko Trybunału Konstytucyjnego daje szansę na większą liczbę legalizacji. Dotychczasowe przepisy prawa budowlanego praktycznie uniemożliwiały zalegalizowanie samowoli na terenach nieobjętych planami.

 
Weź udział w dyskusji (0)
POLECAMY
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"
"To się dzieje! CPK kupiło pierwsze grunty pod budowę ogromnego lotniska"
"Rząd chce zainstalować licznik w każdym mieszkaniu. Będzie nowy obowiązek. I zrobi się zimno?"