Obniżka taksy nie dla nowych mieszkań

Piotr Miączyński; Leszek Kostrzewski

Od jutra obowiązuje nowa niższa taksa notarialna. Notariusze oficjalnie zapowiedzieli, że nie będą jej stosować w przypadku nowych mieszkań

Ścięcie taksy notarialnej to jedna z ostatnich decyzji Zbigniewa Ziobry na stanowisku ministra sprawiedliwości. Nowe prawo obniża taksę o połowę w przypadku transakcji nieruchomościowych, kupna mieszkania, domu czy działki. Zgodnie z wyliczeniami resortu przy zakupie mieszkania o wartości pół miliona złotych zamiast 3210 zł Kowalski zapłaci notariuszowi 1385 zł.

Rejenci z obniżką taksy się nie pogodzili i zapowiadają złożenie skargi do Trybunału Konstytucyjnego. A dla klientów kancelarii, którzy już liczyli idące w setki złotych oszczędności, notariusze mają przykrą niespodziankę. Niższych stawek nie będą stosować w przypadku nowych mieszkań, czyli jak to się określa fachowo -"ustanawianiu odrębnej własności lokalu" ("Gazeta" ostrzegała dwukrotnie, że to nastąpi).

Izba Notarialna w Warszawie tłumaczy, że będzie się trzymać bardzo ściśle treści rozporządzenia.

Notariusze wytaczają tu dwa prawne argumenty. Zgodnie z interpretacją Krajowej Rady Notarialnej do powstania odrębnej własności lokalu niezbędny jest wpis w księdze wieczystej. Oznacza to, że dopiero po założeniu dla lokalu księgi - co trwa w zależności od regionu kraju kilka tygodni bądź miesięcy - staje się on odrębną nieruchomością i może być sprzedany czy podarowany. Nowe mieszkania nie mają księgi wieczystej.

A więc przy podpisywaniu aktu "ustanowienia odrębnej własności" jeszcze nie ma i niższa taksa się nie należy.

Inny argument przeciw niższej stawce na nowe lokale przytacza Izba Notarialna w Warszawie.

Według niej zniżka na nowe lokale dotyczy tylko mieszkań, gdzie klient podpisał z deweloperem tzw. umowę zobowiązującą. Takich osób jest jednak bardzo mało. W praktyce podpisuje się inny rodzaj umowy tzw. umowę przedwstępną.

Ministerstwo Sprawiedliwości z zarzutami notariuszy się nie zgadza i twierdzi, że to oni źle interpretują ustawę, a niższą taksę należy stosować również przy nowych lokalach. Sprawę prawdopodobnie rozsądzi dopiero TK.

 
Weź udział w dyskusji (0)
POLECAMY
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"
"To się dzieje! CPK kupiło pierwsze grunty pod budowę ogromnego lotniska"
"Rząd chce zainstalować licznik w każdym mieszkaniu. Będzie nowy obowiązek. I zrobi się zimno?"