Legalizacja samowoli budowlanych niekonstytucyjna?

rs

PRZEGLĄD PRASY: Z darmowej legalizacji samowoli budowlanych mogą skorzystać tylko osoby, co do których nie było prowadzone postępowanie w tej sprawie. Budzi to wątpliwości konstytucyjne - informuje ?Gazeta Prawna?.

Do końca roku można składać wnioski o darmową legalizację samowoli wybudowanych pomiędzy 1 stycznia 1995 r. a 11 lipca 1998 r. Z abolicji nie mogą jednak skorzystać ci, których samowole wykrył nadzór budowlany i wszczął postępowanie.

- Przepis ten jest niezgodny z konstytucją, bo traktuje inaczej inwestorów, których złapano na gorącym uczynku, a inaczej tych, którym udało się zachować samowolę w tajemnicy - mówi w rozmowie z "GP" Małgorzata Mazur, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Sosnowcu.

Duże wątpliwości konstytucyjne budzi także fakt, że z darmowej legalizacji nie mogą skorzystać właściciele, których budynki są na terenach nie objętych miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.

- Jeśli państwo decyduje się na wprowadzenie takiej amnestii, to powinna ona obejmować wszystkich, którzy znaleźli się w takiej samej sytuacji. To, że sytuacja jest różna, ponieważ władze nie uchwaliły miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, nie może obciążać właścicieli - mówi w "GP" prof. Piotr Winczorek, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

 
Weź udział w dyskusji (0)
POLECAMY
"Od dziś darmowa legalizacja samowoli budowlanej"
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"
"To się dzieje! CPK kupiło pierwsze grunty pod budowę ogromnego lotniska"
"Rząd chce zainstalować licznik w każdym mieszkaniu. Będzie nowy obowiązek. I zrobi się zimno?"