Pol-Aqua będzie budować i handlować gazem

Czterdziestą spółką, która weszła na warszawską giełdę, jest Pol-Aqua. Ta budowlana firma znana dotąd z prac przy hipermarketach i strategicznych instalacjach w branży paliwowej, teraz zamierza rozwijać się przy budowie dróg, a także... handlować gazem ziemnym

Marek Stefański - prezes i główny akcjonariusz Pol-Aquy został po jej debiucie dziesiątym miliarderem na warszawskiej giełdzie. Ma ponad 13 mln akcji spółki, które wczoraj były warte ponad 1 mld zł. - To nie ma znaczenie - bagatelizował.

Akcje zadebiutowały na parkiecie w cenie 88 zł, o 14,3 proc. powyżej ceny emisyjnej. W ofercie sprzedał Stefański). Wpływy z emisji nowych akcji szacowane na 231 mln publicznej spółka oferowała 3 mln nowych akcji (1 mln akcji zł Pol-Auqa przeznaczy na rozwój - zakupy sprzętu, zwiększenie kapitału obrotowego i przejęcia innych firm).

Spółka znana jest z prac przy największych hipermarketach w Warszawie, m.in. Arkadia i Galeria Mokotów. Wczoraj ogłosiła, że w tej branży zyskała kolejny kontrakt - za 140 mln zł na generalne wykonawstwo centrum handlowego Auchan w Szczecinie-Kołbaskowie, niedaleko przejścia granicznego z Niemcami.

- Zamierzamy skupić się na budowie dróg gminnych oraz powiatowych i liczymy, że w latach 2008-09 nasz portfel zamówień związanych z budową takich dróg będzie miał wartość 120-150 mln zł rocznie - zapowiedział nam prezes Marek Stefański.

Nowych szans rozwoju Pol-Aqua będzie też szukać w energetyce. Spółka budowała już trzecią nitkę ropociągu Przyjaźń znad granicy z Białorusią do Płocka, tłocznię na gazociągu jamalskim w Ciechanowie i magazyny paliw. W tym roku dostała też kontrakty od państwowego PGNiG ma budowę terminalu i ropociąg do transportu ropy ze złóż PGNiG w zielonogórskiem. Ale Pol-Aqua nie chce już ograniczać się do budowy infrastruktury dla innych firm. - Chcemy zgazyfikować kilka miast na północy i południu Polski i handlować tam gazem kupowanym od PGNiG - powiedział nam Stefański. W zeszłym roku Pol-Aqua zyskała też koncesję na import gazu, ale jeszcze z niej nie korzysta.

Kontraktów ma też przysporzyć Pol-Aquie kontrolowany przez Ryszarda Krauzego Prokom Investments. W zeszłym roku Prokom został akcjonariuszem Pol-Aquy i po debiucie spółki ma jedną trzecią jej akcji. - Pol-Aqua będzie preferowanym generalnym wykonawcą inwestycji grupy Prokom - zapowiedział podczas debiutu Ryszard Krauze. Szef Prokomu powiedział nam, że Pol-Aqua może być wykonawcą inwestycji budowlanych na Wschodzie, które Prokom stara się pozyskać, a także infrastruktury do transportu ropy ze złóż, których w Rosji i Kazachstanie szuka Petrolinvest, inna spółka z grupy Prokom.