W Dubaju powstanie 700-metrowy wieżowiec

Michał Wojtczuk

Lada dzień w Dubaju zaczną się prace przy wznoszeniu konstrukcji 700-metrowego wieżowca o nazwie Burj Dubai. Zwrot z tej inwestycji ma być równie wysoki jak sam budynek

Inwestorem 160-piętrowego budynku jest firma Emaar Properties, najpotężniejszy deweloper w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Gigantyczną wieżę (ma mieć ok. 150 tys. m kw. powierzchni) zaprojektowali architekci z prestiżowej pracowni Skidmore, Owings & Merrill. Otoczony przez sztuczne jezioro strzelisty budynek pomieści biura, hotele, centrum handlowe oraz apartamenty. Zapisy na te ostatnie niedawno ruszyły.

700-metrowy sopel

Kontrakt na budowę wieżowca opiewa na 850 mln dol. Inwestycję będzie prowadzić konsorcjum, na czele którego stoi koreański Samsung. Firma ma doświadczenie w budowie drapaczy chmur: to właśnie Samsung zbudował 452-metrowy biurowiec Petronas Tower w Kuala Lumpur. Fundamenty wieżowca są już gotowe, zbudowała je amerykańska firma Turner Construction International. Lada dzień zaczynają się prace przy wznoszeniu naziemnej konstrukcji - teraz gołym okiem będzie można zobaczyć, jak pną się w górę ściany wysokościowca. Inwestycja ma być gotowa w listopadzie 2008 r. Elizabeth Kubany, rzecznik pracowni SOM przyznaje, że przy tej wysokości budynku trzeba już liczyć się z potężnym naporem wiatru. Zapewnia, że dołożono starań, by zminimalizować ten efekt. Dlatego Burj Dubaj będzie wyglądać jak odwrócony sopel - taki kształt ma pomóc zmniejszyć naprężenia i sprawić, że elementy konstrukcyjne będą mogły być subtelniejsze, tak, że zabiorą mniej miejsca. Rozszerzający się u podstawy kształt wieży ma z kolei zredukować prędkość wiatru na poziomie gruntu. W tym miejscu w przekroju budynek będzie przypominać sześciopłatkowy pustynny kwiat, który jest symbolem Emiratów.

Prestiż i zysk

Po co budować tak wysoki budynek? - Wieża będzie symbolem ambicji naszego regionu - mówił w grudniu Mohamed Ali Al Abbar, prezes Emaar Properties ogłaszając przyznanie kontraktu Samsungowi. - Burj Dubai zmieni oblicze Dubaju. Gigantyczne drapacze chmur to przede wszystkim prestiż. W nich lokują swoje biura największe koncerny świata, np. 30. piętro jednej z wież Petronas Tower zajął Microsoft, a w Sears Tower powierzchnię wynajęły m.in. banki Merril Lynch i Goldman Sachs. Analitycy rynku nieruchomości podkreślają, że ten drugi budynek mimo zamachów z 11 września jest w prawie 90 proc. wynajęty. Ale dubajska wieża ma być też lokatą kapitału. Specjalizujący się w bliskowschodnim rynku nieruchomości analitycy z portalu www.ameinfo.com zwracają uwagę, że w ostatnich latach inwestorzy z rejonu Zatoki Perskiej coraz częściej lokują swoje pieniądze w rodzimych przedsięwzięciach. A ponieważ odpowiednio wysokich zysków nie przynoszą ani fundusze inwestycyjne, ani giełda, coraz chętniej inwestują w nieruchomości. Chętnie inwestują w nie nawet ci, którzy te nieruchomości budują. Tak było w przypadku luksusowego 51-piętrowego apartamentowca Marina Tower w Dubaju. Jego inwestorem był Emaar Properties, ale budowali go mniejsi wykonawcy, którzy chętnie zamieniali swoje wynagrodzenie na apartamenty w wieżowcu, traktując to jak lokatę kapitału. Podobnym powodzeniem cieszy się atol sztucznych wysp Amwaj w Bahrajnie - 60 proc. rezydencji, które mają tam powstać, jest już sprzedanych. Nowe śródmieście Burj Dubai ma też być centralnym punktem nowego śródmieścia Dubaju. Emaar Properties chce je zbudować kosztem 8 mld dolarów na 200 hektarach w centrum miasta. - Wzięliśmy wszystko to, co najlepsze z najwspanialszych śródmieść na świecie, dodaliśmy arabski kontekst i opracowaliśmy nasz własny, unikalny projekt - mówi Naaman Atallah, dyrektor sprzedaży w Emaar Properties.

Nowe środmieście

Dubaju ma mieć elipsoidalny układ. Znajdą się tam biura, hotele, domy mieszkalne, restauracje, parki... W kompleks włączono budynki starego miasta oraz gigantyczne centrum handlowe. Inwestycję wspiera szejk Mohamed bin Rashid Al Maktoum, członek rodziny królewskiej rządzącej w Dubaju. Jedno z dzieł pracowni Skidmore, Owings & Merrill będą mogli podziwiać warszawiacy. SOM zaprojektowała wznoszony właśnie w centrum stolicy 40-piętrowy wieżowiec Rondo 1 (wysoki na 194 m).

Najwyższe budynki świata:

553 m - wieża telewizyjna w Toronto

508 m - biurowiec Taipei 101 Tower w stolicy Tajwanu

452 m - biurowiec Petronas Tower w Kuala Lumpur

442 m - biurowiec Sears Tower w Chicago

421 m - biurowiec Jin Mao w Szanghaju

415 m - International Finance Centre Hongkong

391 m - Sky Central Plaza w chińskim mieście Guanzhou

384 m - Shun Hing Square w chińskim Shenzhen

381 m - nowojorski Empire State Building

374 m - Central Plaza, Hongkong

Ok. 541 m ma mieć wieżowiec budowany na miejscu bliźniaczych biurowców World Trade Center w Nowym Jorku. Ma być gotowy w 2009 r. 492 metry ma mieć biurowiec Shanghai World Financial Center. Jego budowa ma się zakończyć w 2007 r., ale jak dotąd jeszcze nie ruszyła. 474 m wysokości będzie mieć biurowiec Union Plaza w Hongkongu, którego budowa zaczęła się w 2002 r., a ma się zakończyć w 2007.

Warszawski Pałac Kultury i Nauki ma niespełna 231 m.

WIĘCEJ O:

rekord Dubaj wieżowce Burj Dubaj najwyższe
 
Weź udział w dyskusji (0)
POLECAMY
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"
"To się dzieje! CPK kupiło pierwsze grunty pod budowę ogromnego lotniska"
"Rząd chce zainstalować licznik w każdym mieszkaniu. Będzie nowy obowiązek. I zrobi się zimno?"