Belgia, Kanada, Norwegia - ceny nieruchomości są za wysokie. W Polsce...

ms

Ceny nieruchomości w wielu krajach Unii Europejskiej są mocno przewartościowane. Czy przeszacowanie cen może grozić bańką na rynku nieruchomości?

Raport analizujący ceny nieruchomości w poszczególnych krajach świata przygotowany przez Torsten Sloka, głównego ekonomistę w Deutsche Bank Securities, zwraca uwagę przede wszystkim na wycenę nieruchomości, porównując cenę do wynajmu oraz cenę do dochodu. Czynniki te nakładane są na historyczne wyniki i porównywane są do długo występujących średnich.

Zdaniem Sloka ceny nieruchomości w wielu krajach rozwiniętego świata pozostają wciąż przeszacowane. W samej tylko strefie euro ceny nieruchomości są średnio o 14 proc. wyższe, niż być powinny.

Najbardziej przewartościowane są ceny nieruchomości w Belgii - średnio o 56 proc. Na drugim miejscu uplasowała się Kanada z 54-proc. przewartościowaniem, a tuż za nią znalazła się jeszcze Norwegia z 48-proc. Powyżej 40 proc. przewartościowania cen nieruchomości zanotowały Nowa Zelandia (44) i Francja (42). W czołówce uplasowały się jeszcze Australia (39 proc.), Holandia (36), Wielka Brytania (34), Hiszpania (33) i Szwecja (25 proc.). Tuż za pierwszą dziesiątką, ale wciąż ze znacznie wyższymi cenami nieruchomości, niż wskazywałby na to rynek, znalazły się jeszcze Finlandia (22 proc.), Dania (17) i Włochy (10 proc.).

Na drugim końcu wyżej wymienionych krajów znajdują się te, w których ceny nieruchomości są niedowartościowane. Największe spadki zanotowano w Japonii, które sięgnęły aż 37 proc. Mocno niedowartościowane okazały się także nieruchomości w Niemczech (26 proc.), Korei Południowej (14 proc.) i Stanach Zjednoczonych (9 proc.).

Co ciekawe, zdaniem twórcy rankingu ceny nieruchomości w pogrążonej w kryzysie Grecji, osiągają wartość adekwatną do sytuacji na rynku.

Przeszacowanie nie takie straszne

Czy w przypadku tych krajów z największym przeszacowaniem cen grożą nam kolejne bańki na rynku nieruchomości? Eksperci uspokajają. - Przeszacowanie nawet rzędu 50 proc. nie jest takie tragiczne. Dla przykładu, ceny nieruchomości w Bułgarii już spadły o 40-50 proc. - zaznacza Bartosz Turek z Home Broker. - Do pęknięcia bańki jest jeszcze daleko, a w najbliższym czasie możemy spodziewać się stopniowych spadków cen, kilka procent w skali roku - dodaje Turek. Zdaniem ekspertów takie zjawisko może być bardzo korzystne dla rynku. Powolny spadek cen przyczyni się do wzrostu liczby transakcji.

Zupełnie inna sytuacja prezentuje się na rynku amerykańskim, w którym - zdaniem analityków - ceny nieruchomości są średnio o 9 proc. niedowartościowane. - Dochodzą do nas słuchy, że w Stanach obserwowany jest większy popyt na nieruchomości. Nie zapominajmy jednak, że istnieje tam olbrzymia skala nadpodaży i potrzeba czasu, aby sytuacja powróciła do normalności - podsumowuje Turek.

Polska wciąż się podnosi

Rynek mieszkaniowy w Polsce nie podniósł się jeszcze z kryzysu finansowego. Od szczytu bańki cenowej w 2007 roku, mieszkania w naszym kraju realnie, czyli z uwzględnieniem inflacji, potaniały średnio o ponad jedną czwartą - wynika z raportu "2012 RICS European Housing Review" autorstwa Michaela Balla z Uniwersytetu w Reading w Wielkiej Brytanii.

- Z naszych szacunków wynika, że przecena sięgnęła 17 proc. Korekta ta była stosunkowo niewielka i pokazuje to, jak mało elastyczny jest nasz rynek w porównaniu z krajami Europy Zachodniej - zaznacza Bartosz Turek. Analitycy z Home Broker prognozują, że w najbliższych kilkunastu miesiącach można spodziewać się dalszych spadków cen nieruchomości, jednak pierwsze wzrosty powinny być widoczne już w 2013 roku.

 
Weź udział w dyskusji (0)
POLECAMY
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"
"To się dzieje! CPK kupiło pierwsze grunty pod budowę ogromnego lotniska"
"Rząd chce zainstalować licznik w każdym mieszkaniu. Będzie nowy obowiązek. I zrobi się zimno?"