PiS zdąży przepchnąć w Sejmie budowlane ustawy

Marek Wielgo

Wygląda na to, że PiS-owi uda się rzutem na taśmę przeforsować w Sejmie projekt specustawy mającej ożywić budownictwo mieszkaniowe, a według opozycji także... przedwyborcze notowania tej partii

- Po raz pierwszy zdarza się, żeby jakiś projekt w ciągu sześciu dni od wniesienia do Sejmu przeszedł do pierwszego czytania - zauważył na posiedzeniu komisji infrastruktury Wiesław Szczepański (SLD). - Wcześniej powinny być przeprowadzone konsultacje społeczne. Co na to sejmowe biuro legislacyjne? - pytał.

- Takie konsultacje są obowiązkowe - przyznał przedstawiciel biura. Ale równocześnie zaznaczył, że od marszałka Sejmu zależy ocena formalna, czy wszystkie wymogi zostały spełnione.

- Nie chciało wam się pracować w ciągu roku, więc nie róbcie teraz hucpy - rzucił w stronę posłów PiS ich niedawny koalicjant Andrzej Fedorowicz z LPR.

Jednak żadna z partii nie odważyła się wnioskować o odrzucenie projektu, którego faktycznym autorem jest Ministerstwo Budownictwa. Szef tego resortu Mirosław Barszcz opuszczał więc wczorajsze posiedzeniu komisji zadowolony. Na razie sprawdza się jego plan, który zakłada uchwalenie ustawy w przyszłym tygodniu, tuż przed zapowiadanym przez wielu polityków samorozwiązaniem Sejmu. - Zmiany powinny poprzeć wszystkie siły polityczne - mówił Barszcz w miniony piątek w czasie specjalnej konferencji prasowej, na którą prosto z urlopu przybył premier Jarosław Kaczyński.

- Choć ta inicjatywa PiS ma ewidentny związek z wyborami, a wiele proponowanych w tym projekcie rozwiązań jest niedopracowanych, spróbujemy go poprawić - deklaruje w imieniu PO Łukasz Abgarowicz.

Przypomnijmy, że resort budownictwa zebrał do projektu najważniejsze - jego zdaniem - rozwiązania m.in. z dwóch kluczowych dla budownictwa, ale skomplikowanych projektów ustaw: o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz prawa budowlanego. Ten pierwszy jest nawet w Sejmie, ale szanse na jego uchwalenie są zerowe w sytuacji przedterminowych wyborów parlamentarnych. Barszcz chce m.in. szybkiego zniesienia obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę niewielkiego domu (wystarczyłoby samo zgłoszenie do starostwa powiatowego z dołączonym projektem), automatycznego odrolnienia gruntów rolnych w obrębie większych miast (w których są prezydenci) oraz gruntów klasy od IV do VI poza miastami, a także szybszego wypłacania premii gwarancyjnej posiadaczom książeczek mieszkaniowych na zakup mieszkania za kredyt.

Jak eksperci przyjęli pomysł specustawy? - To próba oszukania opinii publicznej przed wyborami. Gdzie jest obiecywany przez PiS wielki program mieszkaniowy? Nie ma programu, nie było żadnych dyskusji na ten temat - komentuje Roman Nowicki, szef Kongresu Budownictwa skupiającego największe organizacje budowlane. - Powtórzę to, co powiedziałem "Gazecie" kilka miesięcy temu. Kiedy PiS doszedł do władzy, wielokrotnie apelowaliśmy, by w pierwszej kolejności zajął się prawem inwestycyjnym. I co? Żadna z tych ustaw nie została uchwalona, bo władza jest pochłonięta głównie kłótniami politycznymi.

- "Ustawowe" przekształcenie gruntów rolnych w budowlane w bardzo małym stopniu przyczyni się do faktycznego zwiększenia podaży tych terenów - uważa Tomasz Lebiedź z zarządu Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości skupiającej m.in. pośredników w obrocie nieruchomościami. - Co z tego, że coś z mocy prawa stanie się terenem budowlanym, jeśli nie będzie ani drogi dojazdowej, ani uzbrojenia terenu - dodaje.

Innego zdania jest jednak dyrektor zarządzający firmą doradczą CEE Property Group Paweł Grząbka. - Znacznie zwiększy się ilość gruntów pod zabudowę mieszkaniową - twierdzi. Przyznaje jednak, że największym beneficjentem tego rozwiązania będą właściciele gruntów, bo zyskają one na wartości z dnia na dzień nawet kilkakrotnie. A czy jest szansa, że spadną ceny działek budowlanych? - Nie sądzę. Jednak ewentualny spadek cen gruntów może tylko w małym stopniu przyczynić się do potanienia nowych mieszkań, bo grunt stanowi w metrze kwadratowym mieszkania ok. 15-20 proc. jego ceny - wyjaśnia ten specjalista.

 
Weź udział w dyskusji (0)
POLECAMY
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"
"To się dzieje! CPK kupiło pierwsze grunty pod budowę ogromnego lotniska"
"Rząd chce zainstalować licznik w każdym mieszkaniu. Będzie nowy obowiązek. I zrobi się zimno?"