Wielka Brytania ratuje podupadłe budownictwo

mapi, IAR

Największy od lat 50. program budowy mieszkań komunalnych ma ożywić podupadłe budownictwo w Wielkiej Brytanii. Stosowną decyzję podjął premier Gordon Brown

Szef rządu i zarazem przywódca lewicowej Partii Pracy wezwał władze miast i gmin do współpracy. Na zachętę rząd zliberalizuje zasady udzielania państwowych kredytów, z których miałyby zostać wybudowane domy. Ewentualne przychody z wynajmu i sprzedaży mieszkań komunalnych pozostaną w gestii samorządów. Domy komunalne miałyby powstawać na terenach, które mają plany zagospodarowania przestrzennego, a na których prywatni inwestorzy nie budują z powodu zastoju wywołanego kryzysem.

Samorządowcy przyjęli plany rządu z mieszanymi uczuciami. Podkreślają oni, że wyznaczenie terenów budowlanych nie będzie łatwe. Dodatkowym utrudnieniem będzie konieczność pozyskania kredytów komercyjnych, gdyż pieniądze z budżetu krajowego mogą okazać się niewystarczające.

Rozwój budownictwa socjalnego, koordynowanego przez gminy, został zahamowany w 1989 roku, gdy nowo wprowadzane zasady jego finansowania nakazywały samorządom przekazywanie do budżetu trzech czwartych zysku z wynajmu i sprzedaży. Na mieszkanie komunalne czeka w Wielkiej Brytanii około czterech i pół miliona obywateli.

 
Weź udział w dyskusji (0)
POLECAMY
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"
"To się dzieje! CPK kupiło pierwsze grunty pod budowę ogromnego lotniska"
"Rząd chce zainstalować licznik w każdym mieszkaniu. Będzie nowy obowiązek. I zrobi się zimno?"