Ustawa deweloperska - nowa rzeczywistość dla kupujących

Jolanta Nowak

Nawet zakup dziury w ziemi od dewelopera ma być bezpieczniejszy. Wszystko dzięki ustawie deweloperskiej, która mocno kontroluje postępy na budowach i strzeże pieniędzy klientów. Już 29 kwietnia wchodzi w życie tzw. ustawa deweloperska, która ma zapewniać większe bezpieczeństwo kupującym nieruchomość. Co powinni wiedzieć ci, którzy zamierzają kupić mieszkanie już w nowej rzeczywistości?

Umowa w formie aktu

Wzrosną koszty podpisywania umów z deweloperem. Powód? - Umowa deweloperska będzie musiała być zawarta w formie aktu notarialnego. Dzięki tej formie klient będzie miał możliwość odstąpienia od umowy w sytuacji, kiedy deweloper nie dopełni ustawowych obowiązków lub zawrze z kupującym umowę niezgodną z ustawą. Może się tak zdarzyć gdy np. prace budowlane nie będą postępowały zgodnie z harmonogramem i realizacja inwestycji zostanie opóźniona - tłumaczy Marcin Płoszka, radca prawny z Robaszewska&Płoszka. Radcowie Prawni.

Rachunek powierniczy

Kolejną nowością jest obowiązek gromadzenia pieniędzy przyszłych mieszkańców na rachunkach powierniczych. - Rozwiązanie to zabezpiecza klientów przed utratą pieniędzy, w razie gdyby deweloper nie wywiązał się z umowy. Niestety, zapis ten obowiązywać będzie dla inwestycji, których sprzedaż rozpoczęła się po wejściu w życie ustawy, co oznacza, że na razie większość deweloperów uniknie tego obowiązku - mówi Marcin Krasoń z Open Finance. Rachunki będą mogły mieć dwie formy - otwartą i zamkniętą.

W sytuacji gdy klient zdecyduje się na rachunek otwarty, deweloper będzie otrzymywał pieniądze w miarę postępów procesu budowy. Kontrolę nad postępem prac budowlanych będą prowadzić banki. W przypadku rachunku zamkniętego, bank przeleje pieniądze na konto dewelopera dopiero po ukończeniu budowy, w momencie przeniesienia prawa własności nieruchomości na kupującego.

Folder informacyjny

Skończy się też kupowanie w ciemno. Klienci będą otrzymać informację o nabywanej nieruchomości, okolicy oraz samej firmie. - Klienci dowiedzą się z takiego prospektu jaka jest kondycja finansowa dewelopera i jak wygląda jego doświadczenie budowlane. Dodatkowo deweloper będzie miał obowiązek poinformować kupujących o planach powstania w okolicy obiektów obniżających standard życia takich jak droga szybkiego ruchu, tory kolejowe czy spalarnia śmieci - Marcin Krasoń z Open Finance.

Idea? Słuszna, ale podniesie jednak koszty budowy dla deweloperów, a tym samym dla klientów. Po dwóch latach zostanie skontrolowana przez rząd. Jeśli okaże się, że ustawa ma luki i niedoróbki pójdzie do poprawki.

 
Weź udział w dyskusji (0)
POLECAMY
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"
"To się dzieje! CPK kupiło pierwsze grunty pod budowę ogromnego lotniska"
"Rząd chce zainstalować licznik w każdym mieszkaniu. Będzie nowy obowiązek. I zrobi się zimno?"