Jedno mieszkanie, dwa wejścia

Jolanta Nowak

Mieszkania wielopokoleniowe - to pilotażowy projekt jednego z warszawskich deweloperów na Żoliborzu. Fajny? Tak, pod warunkiem, że rodzina jest zgodna nie tylko na zdjęciu

Mają 102 m kw. powierzchni, 107,5 m kw. lub 124 m kw. Znajdują się na parterze, pierwszym i drugim piętrze. Ceny wynoszą od 6950 do 7370 zł za m kw. Łączy je to, że zaprojektowane są jako mieszkania wielopokoleniowe. Łącznie w Apartamentach przy Krasińskiego na Żoliborzu zaprojektowano pięć takich lokali.

Dwa oddzielne wejścia i mieszkania, jedna kuchnia

Rozkład każdego z mieszkań wielopokoleniowych jest podobny. - Każde z nich ma 4 lub 5 pokoi, 2 łazienki, kuchnię (aneks kuchenny) i garderobę. Kluczowe jest to, że mają dwa oddzielne wejścia. Obie części lokalu łączy korytarz, więc w razie potrzeby mieszkania można oddzielić drzwiami. Jedynym elementem wspólnym dla całego lokalu jest kuchnia - opisuje Lidia Fedorczuk, dyrektor sprzedaży Apartamentów przy Krasińskiego, Atlas Estates. - Jeśli domownicy zdecydują, że chcą być całkiem niezależni, w korytarzu łączącym wystarczy postawić ścianę, a garderobę przerobić na dodatkową kuchnię. Biegnie przy niej ciąg wentylacyjny przystosowany do zastosowań kuchennych, dzięki czemu podzielenie mieszkania jest łatwiejsze. Wystarczy decyzja, a my ją zrealizujemy- mówi.

Niezależność, ale i pomoc przy wnukach

Skąd pomysł? - Narodził się pod wpływem obserwacji dylematów młodych ludzi, którzy mają problemy z kupnem własnego mieszkania. Niejednokrotnie muszą oni czekać latami na osiągnięcie zdolności kredytowej i zebranie wkładu własnego. Do tego czasu często mieszkają wspólnie z rodzicami, nie mając szans na niezależność, a niekiedy nawet na to, żeby zamieszkać razem ze swoją "drugą połówką". Mieszkanie wielopokoleniowe wychodzi naprzeciw potrzebom młodych ludzi wchodzących w dorosłość i ich rodziców oraz stanowi dobre rozwiązanie w fazie pośredniej pomiędzy zależnością od rodziców, a pełną samodzielnością - mówi Lidia Fedorczuk z Atlas Estates.

Według dewelopera z jednej strony, młodsze pokolenie może liczyć na dużą dozę niezależności we własnej części mieszkania, którą można odseparować, a z drugiej strony rodzice są zawsze "zaraz obok". Bliskość starszego pokolenia może okazać się zaletą również wtedy, gdy pojawią się wnuki, przy opiece nad którymi dziadkowie stanowią pomoc. Młodzi z kolei zadbają o przywiezienie do domu ciężkich zakupów.

Wspólny kredyt łatwiej dostać

Mieszkanie wielopokoleniowe ma jeszcze jeden atut, finansowy. - Przy zaciąganiu kredytu hipotecznego często do pomocy angażowani są rodzice, którzy występują w roli współkredytobiorcy. Mieszkanie wielopokoleniowe sprawia, że za wspólnym spłacaniem rat idzie wspólne korzystanie z lokalu. W ten sposób, rodzice mogą mieć poczucie, że nie tylko pomagają dzieciom, ale ich wkład finansowy przynosi korzyści również im samym - mówi Lidia Fedorczuk.

Innym sposobem wykorzystania mieszkania wielopokoleniowego jest cel inwestycyjny. Cena za metr tak dużego lokalu jest niższa niż w przypadku dwóch mniejszych. Mieszkanie wielopokoleniowe można więc podzielić na dwie części i jedną wynająć, ponosząc przy tym niższy koszt zakupu.

Czy pomysł się przyjmie?

W obecnej sytuacji rynkowej deweloperzy walczą coraz silniej projektami, by przyciągnąć uwagę klientów. - I chwała im za to, bo dzięki temu na rynek trafiają ciekawe rozwiązania, które mają szansę się przyjąć. Mieszkania wielopokoleniowe to odpowiednik tego, co mamy w przypadku domów, gdzie oddzielane wejście na różne poziomy budynku daje obu rodzinom poczucie mieszkania w samodzielnym lokalu - mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse.

Jeśli mieszkania nie są połączone, zdarza się, że osoby kupują dwa obok siebie. - Klient kupił jeden lokal dla swojej rodziny (żona plus dwoje dzieci), drugi mniejszy dla swoich rodziców. Niektóre z wybudowanych przez nas segmentów w inwestycji Marki 3 składają się z dwóch lokali połączonych klatką schodową do której jest wejście główne do segmentu i wyjście do ogródka położonego za budynkiem - mówi Wojciech Popowski, Wiceprezes Zarządu, IDA Investment.

Dwa skleić w jedno

Trzeba pamiętać, że z dwóch mieszkań ciężko byłoby uzyskać jedno. - W przypadku mieszkań sprawa jest dość skomplikowana, ale dzięki odpowiedniemu projektowi z pewnością da się uzyskać kompromis - dodaje Marcin Jańczuk. Nie wszystkie mieszkania znajdujące się obok siebie można połączyć.- Jest to związane przede wszystkim z ograniczonymi możliwościami osłabiania konstrukcji ścian nośnych budynku. Zrobienie przejścia lub drzwi w takiej ścianie każdorazowo wymaga zgody architekta, a niekiedy również dodatkowego jej wzmocnienia, co jest kłopotliwe dla właściciela. Nawet jeśli ściany nośne nie stanowią problemu, łączenie dwóch niezależnych lokali wiąże się często z koniecznością przeprowadzenia dużych zmian w rozkładzie, co sprawia, że prace projektowe i budowlane stają się bardzo kosztowne - mówi Lidia Fedorczuk, dyrektor sprzedaży Apartamentów przy Krasińskiego, Atlas Estates Na wtórnym odwrotnie, dzielą

Na rynku wtórnym wielopokoleniowe mieszkania to rzadkość - Spotyka się takie lokale, ale raczej jest to możliwe przy lokalach, które zostały wcześniej połączone - mówi Marcin Jańczuk. Jednak dziś tendencja na wtórnym jest odwrotna, ponownie są dzielone na mniejsze. - Kiedyś w niektórych kamienicach były oddzielne klatki schodowe np. dla służby, a pomieszczenie mieściło się za kuchnią. Teraz większość tych mieszkań jest przerobiona na dwa mniejsze. Takie kamienice znajdują się przy Al. Róż, ul. Koszykowej, Wilczej, Al. Jerozolimskich, Smolnej - wylicza Jerzy Węglarz z Home Broker.

Ciąg dalszy nastąpi?

To czy na rynku pierwotnym mieszkania będą jedno czy dwupokoleniowe zależy od reakcji klientów. - W przyszłym roku zamierzamy uruchomić kolejny inwestycyjny projekt mieszkaniowy w Warszawie, czyli 3. etap osiedla Capital Art Apartments. To, czy zaproponujemy w nim mieszkania wielopokoleniowe, uzależniamy od sukcesu tej inicjatywy w Apartamentach przy Krasińskiego. Traktujemy ten projekt jako pilotażowy, który ma na celu zbadanie popytu. Jak na razie dwa z nich znalazły właściciela już w pierwszym tygodniu sprzedaży - mówi deweloper.

Zobacz mieszkania dewelopera:

Apartamenty Villa Poema Warszawa Żoliborz

 
Weź udział w dyskusji (0)
POLECAMY
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"
"To się dzieje! CPK kupiło pierwsze grunty pod budowę ogromnego lotniska"
"Rząd chce zainstalować licznik w każdym mieszkaniu. Będzie nowy obowiązek. I zrobi się zimno?"