Sprzedajesz mieszkanie? A książeczka wojskowa jest?

Jolanta Nowak

Notariusz był umówiony, kupujący już w podróży, a sprzedaż o mało nie doszłaby do skutku. Powód? Właściciel nie mógł znaleźć książeczki wojskowej, niezbędnej do wymeldowania. Lista dokumentów - które trzeba mieć - przy sprzedaży na wtórnym i kupnie na pierwotnym jest bardzo długa.

Tomasz i Ewa czekali na klienta, który kupi ich mieszkanie w Warszawie prawie pół roku. Oni mieszkają na stałe we Włoszech, więc potencjalnym kupcom nieruchomość pokazywała rodzina. W końcu znaleźli się chętni - rodzice studentki. Oni też mieszkali poza Warszawą, prawie 100 km. Mieszkania szukała sama studentka.

W końcu po rozlicznych rozmowach telefonicznych dobili targu. Umówili się na czwartek na godz. 10.00 u notariusza. Jedni jechali kawał drogi samochodem, drudzy samolotem. Tomek i Ewa przylatywali tylko 3 dni. Harmonogram był ustalony co do godziny: notariusz, spółdzielnia, elektrownia... a o mało do transakcji nie doszło.

Na dzień wcześniej, w środę, Tomek odwiedził spółdzielnię, aby się wymeldować. - Poproszę książeczkę wojskową - usłyszał. Jak to książeczkę? To jest potrzebna?!

Był w szoku, bo ostatni raz widział ją jakieś 10 lat wcześniej. Razem z rodziną wywrócił dom do góry nogami. Jeśli chciał sprzedać mieszkanie, musiał ją znaleźć. Po 4 godzinach poszukiwań, mama Tomasza przypomniała sobie o jednym pudełku stojącym w szafie w przedpokoju. Książeczka tam była! - W życiu tak nie cieszyłem się na widok książeczki wojskowej -wspomina Tomasz, który na drugi dzień - zgodnie z planem - sprzedał mieszkanie.

13 niezbędnych dokumentów - sprzedaż na rynku wtórnym

Jakie dokumenty są niezbędne przy sprzedaży mieszkania? - odpowiedzieli nam Jerzy Sobański oraz Aleksander Skirmuntt z Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. - Rodzaj dokumentów koniecznych do przygotowania transakcji sprzedaży na rynku wtórnym, jest różny w zależności od rodzaju i stanu prawnego nieruchomości, którą sprzedajemy. Lista dokumentów w zależności od sytuacji może być krótsza (prosta transakcja) i znacznie dłuższa przy skomplikowanej transakcji . Możemy podzielić je na konieczne i wskazane - mówią eksperci.

Oto lista koniecznych i wskazanych dokumentów:

1. Umowy nabycia (akt notarialny umowy sprzedaży lub inny dokument może być również w formie aktu . Jeżeli weszliśmy w posiadanie lokalu w inny sposób niż umową sprzedaży , darowizny np. spadkobrania - postanowienie nabycia spadku ewentualnie z opłaconym podatkiem ) - konieczne! 2. Dokument potwierdzający prawo do lokalu: przy mieszkaniach spółdzielczych - zaświadczenie ze spółdzielni, przy lokalach własnościowych tzw. hipotecznych - odpis z Księgi Wieczystej, przy lokalach spółdzielczych z KW zaświadczenie i również odpis z KW - konieczne! 3. Zaświadczenie potwierdzające fakt, że w lokalu nikt nie jest zameldowany, im świeższe tym lepsze osobiście preferuję odwiedzenie urzędu przed umową (zdarzają się niespodzianki) - konieczne! 4. Potwierdzenia zapłaty wszystkich należności za lokal (m.in. czynsz, prąd, gaz) - wskazane! 5 Dokument od zarządcy / administratora o podjętych uchwałach mających wpływ na koszty związane z używaniem lokalu (m.in. kredyty , remonty etc) - wskazane! 6. Potwierdzenie uiszczenia podatku od nieruchomości, zaświadczenie o opłaconej opłacie za użytkowanie wieczyste - wskazane ! 7. W przypadku nieruchomości pochodzącej ze spadku/ darowizny: postanowienie sądu o nabyciu spadku, zaświadczenie z U.S. o uiszczeniu podatku od spadku/ darowizny - konieczne! 8. W przypadku osób kredytujących zakup - umowa kredytowa z bankiem (przy umowie przyrzeczonej przenoszącej własność) - konieczne! 8. Oczywiście ważne dokumenty tożsamości obu stron; 9. Zaświadczenie z banku o aktualnym stanie zadłużenia lokalu w przypadku osób spłacających kredyt konieczne! 10. Umowę rachunku powierniczego jeżeli taka była zawarta przez strony wskazane 11. Mogą być potrzebne akty małżeńskie, rozwodowe, umowy rozdzielność majątkową , znoszące taką rozdzielność może być konieczne! 12. W przypadku jeżeli na lokalu będzie zakładana księga lub zmianie uległa np. nazwa ulicy przy której stoi budynek z naszym lokalem wypis z rejestru gruntów i / lub wypis z operatu ewidencji gruntów i budynków może być konieczne! 13. Zaświadczenie o nie zaleganiu z podatkami - wskazane ! - Każdy lokal w zależności od jego sytuacji prawnej może wymagać jeszcze innych dokumentów. Warto, więc skierować sprawę w ręce profesjonalistów, którzy pomogą nam w skompletowaniu koniecznych dokumentów i co najważniejsze uczulą nas zawczasu, jakie dokumenty będą nam potrzebne. Jako ciekawostkę mogę dopowiedzieć, że wymeldowanie osoby, która zmarła za granicą odbywa się na podstawie dostarczonego aktu zgonu a ściągnięcie tego dokumentu i tłumaczenie go zajmuje czasami sporo czasu i przy braku dobrej woli np. rodziny mocno komplikuje sprzedaż - musimy to przewidzieć, bywa mniej drastyczna, ale często zdarzająca się sytuacja że panowie gubią książeczkę wojskową niezbędną do wymeldowania i znowu potrzeba czasu na załatwienie sprawy - mówi Jerzy Sobański z Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami.

Sprawdzanie dewelopera - kupno na pierwotnym

Tutaj sytuacja wydaje się być łatwiejsza. - W zasadzie wszystkie formalności załatwia deweloper. Transakcje odbywają się najczęściej w kancelarii notarialnej, obsługującej dewelopera i projekt mieszkaniowy, a notariusz przygotowując akty notarialne dla wszystkich kupujących w danym budynku zgromadził wcześniej wszelkie potrzebne dokumenty. Ze względu jednak na hurtową często ilość aktów czasami zapominamy o zaktualizowaniu przedstawianych dokumentów, warto więc poprosić specjalistę o ich sprawdzenie - mówi Jerzy Sobański z WSPON.

- Oczywiście im mniejszy, mniej znany deweloper tym większą czujność musimy wykazać, zdarza się że deweloperzy stosują zapisy w umowach które narażają kupującego na konsekwencje finansowe lub inne nieprzyjemność związane z wadami, czy nie załatwionymi na moment podpisania umowy sprawami takie jak umowy z dostawcami mediów, wjazdy na osiedla czy pozwolenie na użytkowanie.

Dobrze jest więc sprawdzić czy deweloper zapłacił:

1. wymagane prawem opłaty,

2. podatki od nieruchomości,

3. opłaty za użytkowanie wieczyste,

4. zawarł niezbędne do prawidłowego funkcjonowania osiedla umowy, czy umowy nie wygasły (znam przypadek kiedy deweloper obiecywał " sprzedawał" ogródki przed mieszkaniami na parterze, a działki na której się znajdowały były pasem drogowym na 3 letniej umowie dzierżawy za miastem); Kupujący musi mieć ze sobą:

1. dokument tożsamości

2. jeśli potrzeba - umowę kredytową.

Przeczytaj także: Jak się przygotować do sprzedaży mieszkania?

Zobacz również:

Sprzedaż Mieszkań z całej Polski

 
Weź udział w dyskusji (0)
POLECAMY
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"
"To się dzieje! CPK kupiło pierwsze grunty pod budowę ogromnego lotniska"
"Rząd chce zainstalować licznik w każdym mieszkaniu. Będzie nowy obowiązek. I zrobi się zimno?"