Nowy zabytek w stolicy. Dziennie mijają go tysiące warszawiaków

Bartłomiej Baranowski

Stolica wzbogaciła się w ostatnich dniach o nowy zabytek wpisany do rejestru. Każdego dnia korzysta z niego od 14 do nawet 18 tysięcy osób. Ile osób go mija, trudno nawet oszacować. O jaki budynek chodzi? To słynny warszawski naleśnik.

W polskim prawie o wpisie do rejestru zabytków decyduje Wojewódzki Konserwator Zabytków. Wpis oznacza, że od momentu znalezienia się w rejestrze, jakiekolwiek prace budowlane muszą zostać uzgodnione z WKZ. Do wspomnianego rejestru właśnie została wpisana wiata kolejowa przy stacji Warszawa Śródmieście WKD.

Zobacz wideo Kryzys na rynku nieruchomości? Co go różni do krachu z 2009 roku?

Słynna wiata kolejowa

"Z uwagi na zachowane wartości artystyczne i naukowe" Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa wiatę nad wejściem na perony przystanku Warszawa-Śródmieście WKD. Została ona wzniesiona w 1963 roku, według projektu Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka, położoną w Warszawie przy Al. Jerozolimskich 56.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

To kolejna tego typu konstrukcja objęta ochroną konserwatora zabytków. W 2012 wpisana do gminnej ewidencji zabytków m.st. Warszawy została poczekalnia na stacji Warszawa Ochota. Sześć lat później do rejestru zabytków została dodana również stacja PKP Powiśle. Teraz do tego grona dołączyła wiata WKD. Wszystkie trzy zostały zaprojektowane przez duet Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka.

"Dynamiczne formy zadaszenia dodatkowo podkreślone zostały przez urozmaicone asymetryczne linie podpór. Dzięki miękkim krzywiznom betonowej łupiny obiekt zyskał indywidualną ekspresyjną formę o wysokich walorach architektonicznych. Wiata jako dzieło powojennego modernizmu stanowi reprezentatywny przykład estetyki lat 60. XX w., dokumentując zarazem dorobek twórczy Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka, głównych projektantów architektury kolejowej Warszawy lat powojennych" - czytamy w uzasadnieniu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 

WIĘCEJ O:

warszawa rejestr zabytków przepisy architektura konserwator zabytków
 
Weź udział w dyskusji (20)
POLECAMY
"Planowałeś zakup mieszkania? Oni właśnie zdmuchnęli ci je sprzed nosa. I 649 innym"
"Celowy zabieg przy kredycie bez wkładu własnego? W Krakowie załapie się np. jedynie kilka procent lokali"
"Mieszkania stanieją? Masowe kupowanie nieruchomości ma być zakazane. "Intensywnie nad tym pracujemy""
"Kredyt bez wkładu własnego. Znamy szczegóły. Trójka dzieci obniży ratę kredytu o 400 zł"
"To się dzieje! CPK kupiło pierwsze grunty pod budowę ogromnego lotniska"
"Rząd chce zainstalować licznik w każdym mieszkaniu. Będzie nowy obowiązek. I zrobi się zimno?"