Zapowiedzi z Cannes

Na zakończonych w piątek targach nieruchomości w Cannes deweloperzy zapowiedzieli rozpoczęcie w tym roku kilku inwestycji biurowych w Warszawie
Najbardziej zaawansowanym projektem wydaje się 90-metrowy wieżowiec Plac Unii, który ma powstać na działce po rozebranym Supersamie. Jego inwestorzy - firmy Liebrecht & wooD oraz BBI Development - właśnie na targach w Cannes ogłosili podpisanie umowy inwestycyjnej. Przewiduje ona, że zainwestują w budowę155 mln zł. Liebrecht & wooD obejmie pakiet większościowy, wnosząc od 80 mln zł do 90 mln zł do spółki celowej realizującej inwestycję oraz przeznaczy 12,5 mln zł na odkupienie części projektu od BBI Development. Struktura własnościowa projektu Plac Unii po osiągnięciu docelowej struktury akcjonariatu wyniesie: Liebrecht & wooD 52 proc. oraz BBI Development 48 proc., a po odkupieniu od BBI Development części projektu - odpowiednio: 60 proc. i 40 proc.

Plac Unii będzie się składał z 90-metrowego wieżowca otoczonego dwoma sześciokondygnacyjnymi obiektami. W budynkach mieścić się będzie galeria handlowa (zajmie ponad 16 tys. m kw. - to jedna czwarta Galerii Mokotów) oraz centrum biurowe o powierzchni ponad 40 tys. m kw. Projekt architektoniczny obiektu, stworzony przez pracownię Stefana Kuryłowicza, inspirowany był wieżowcami Chicago i Nowego Jorku z początku XX wieku. Na trzech podziemnych kondygnacjach przewidziano miejsce dla 864 samochodów.

- Jesteśmy przekonani, że będzie to jedna z najciekawszych inwestycji biurowo-handlowych realizowanych obecnie w stolicy. Prowadzimy rozmowy z generalnymi wykonawcami, a budowa ruszy już wkrótce - zapowiada Marc Lebbe, dyrektor zarządzający Liebrecht & wooD. Rozpoczęcie budowy kompleksu planowane jest na II lub III kwartał 2010 roku, do użytku budynek zostanie oddany prawdopodobnie w 2013 r.

Jeszcze bardziej spektakularną inwestycję zaprezentowała w Cannes firma Ghelamco - obok hotelu Hilton na działce między ulicami Towarową, Łucką, Grzybowską i Wronią zamierza zbudować 220-metrowy wieżowiec Warsaw Spire. Zaprojektowany przez belgijską pracownię architektoniczną Jaspers-Eyers biurowiec będzie ustępować tylko Pałacowi Kultury i Nauki. Podczas targów Jeroen van der Toolen z Ghelamco pochwalił się, że jego firma dostała dla tej inwestycji pozwolenie na budowę i zapowiedział, że jego firma chce rozpocząć budowę jeszcze w tym roku. Drapaczowi chmur mają towarzyszyć dwa niższe wygięte biurowce. Wieża pomieści 60 tys. m kw. biur, niższe budynki - po 20 tys. W sumie zatem kompleks zaoferuje ponad dwa razy tyle biur, co wieżowiec Warsaw Trade Tower, dawna siedziba Daewoo. Dokładny termin rozpoczęcia inwestycji nie jest jednak jeszcze znany. Ujawniony został za to już pierwszy najemca - Jeroen van der Toolen zapowiedział, że do wieżowca przeprowadzi się Ghelamco. Nastąpi to w 2013 r.

Trzecią sporą inwestycją przedstawianą na targach nieruchomości był drugi etap kompleksu biurowego Poleczki Business Park. Austriaccy inwestorzy - firmy UBM i CA Immo - poinformowali, że budynki pierwszej fazy, które mają zostać oddane do użytku na dniach są już wynajęte w 70 proc. W związku z tym deweloperzy na jesieni chcą rozpocząć budowę kolejnych dwóch. Czteropiętrowe biurowce zaprojektowane przez pracownię RKW zaoferują 21 tys. m kw. powierzchni biurowej, mają zostać oddane do użytku pod koniec 2011 r. Cały kompleks mieszczący 150-180 tys. m kw. biur ma zostać oddany do użytku w 2017 r.