Warszawie przybędzie 19. Dzielnica

Obecnie w stolicy jest 18 dzielnic, ale wkrótce może się to zmienić. W samym sercu miasta powstanie niezwykła, tętniąca życiem nowa część miasta, w której wszystko będzie na ?wyciągnięcie ręki?. Osiedle 19. Dzielnica ma być w całości otwarta na miasto i jej mieszkańców
Projekt realizowany przez hiszpańską firmę Pro Urba, zakłada wybudowanie między ulicami Sienną i Kolejową około 1,5 tys. mieszkań w 6 etapach. Deweloper przekonuje, że oprócz ładnych mieszkań będzie to samowystarczalna, nowa część miasta z własnym zapleczem handlowo-usługowym i infrastrukturą. Dlatego też mogłaby pełnić funkcję kolejnej dzielnicy Warszawy. - Z drugiej strony "Dziewiętnastka" jest też odniesieniem do nazewnictwa stosowanego w europejskich stolicach, takich jak Paryż czy Budapeszt - mówi Katarzyna Kajak, specjalista ds. marketingu i sprzedaży w Pro Urba. - Osiedle 19. Dzielnica to oczywiście nazwa "z przymrużeniem oka". Mamy nadzieję, że spodoba się naszym przyszłym klientom - przekonuje.

W ramach pierwszego etapu powstaną dwa budynki o wysokości od 5 do 9 pięter. Klienci będą mogli wybierać spośród 296 mieszkań. Średnia powierzchnia lokali to 62 m kw. W ofercie znajdą się mieszkania 1, 2, 3, 4 i 5-pokojowe o powierzchni od 30 do 115 m kw. - Cechą charakterystyczną mieszkań w pierwszym etapie będą duże przeszklone ściany połączone panelami drewnianymi - rozwiązanie zupełnie nowatorskie i niepowtarzalne - zapewnia Katarzyna Kajak.

Ale to nie wszystko w ramach budowy pierwszego etapu. To osiedle będzie się wyróżniało na mieszkaniowej mapie Warszawy, które często przypominają betonowe pustynie lub sypialnie. Inwestor przekonuje, że program funkcjonalny budynków zakłada wyraźny podział na funkcję usługową i mieszkaniową. Powierzchnie usługowo-handlowe zlokalizowano na pierwszej i częściowo na drugiej kondygnacji. Usługi dostępne będą od strony otaczających ulic. W obu budynkach przewidziano 16 lokali usługowych, również dwukondygnacyjnych.

Wszędzie blisko, wszystko pod ręką

Kolejne etapy 19. Dzielnicy będą się od siebie różnić pod względem architektury, ale mimo to będą tworzyć jedną, spójną całość. Elementem łączącym poszczególne etapy będzie wspólna przestrzeń miejska: place, deptaki i tereny zielone. To nie koniec zalet tego osiedla. Inwestor zachęca klientów doskonałą lokalizacją, bliskością centrum i łatwym dostępem do komunikacji miejskiej.

Nowe osiedle będzie wyróżniało się nowoczesną architekturą i wyjątkowym designem, stworzonym przez JEMS Architekci. Pracownia opracowuje obecnie projekty kolejnych etapów inwestycji. Zamierzeniem Pro Urby jest otwarcie 19. Dzielnicy na miasto - zaprojektowanie przyjaznej i funkcjonalnej przestrzeni miejskiej. Koncepcja osiedla obejmuje stworzenie nowej infrastruktury: ulic, skwerów i placów oraz terenów zielonych. Obok budynków mieszkaniowych na terenie osiedla powstaną sklepy, punkty usługowe, kawiarnie i restauracje.

- Osiedle zostało zaprojektowane tak, aby pozwoliło mieszkańcom cieszyć się wszystkimi korzyściami, jakie oferuje życie w centrum miasta - zapewnia nas Katarzyna Kajak, specjalista ds. marketingu i sprzedaży w Pro Urba. Firma nie stawia na luksus, ale na wygodę przyszłych mieszkańców. Zdaniem Katarzyny Kajak osiedle będzie otwarte dla wszystkich mieszkańców. Będzie można przyjść, odpocząć, zrobić zakupy i spędzić miło czas na skwerku czy ławeczce. - Tu wszystko ma być pod ręką, dostępne niemal za rogiem - przekonuje.

Na początku tego roku firma Pro Urba otrzymała prawomocne pozwolenie na budowę. Pierwsze prace budowlane rozpoczną się na przełomie lutego i marca. Planowany termin zakończenia budowy to IV kwartał 2011 roku. Najtańsze mieszkanie w pierwszym etapie będzie można kupić już za 272 tys. zł. Jest to 30-metrowa kawalerka na pierwszym piętrze. Deweloper przekonuje, że ceny zależą od wielkości mieszkań, piętra oraz ich położenia w budynku (od strony patio lub od strony ulicy). Najtańsze lokale kosztują 9 tys. zł brutto za metr kwadratowy, najdroższe wyceniono na 12,5 tys. zł brutto za każdy metr powierzchni mieszkania.