Mieszkania tylko 5,5 km od centrum po 5,5 tys. zł/m2

W Wawrze ruszyła budowa osiedla Saskie Zacisze. Na stosunkowo niedużej działce powstanie 30 domów w zabudowie bliźniaczej i jednorodzinnej. Gęstą zabudowę inwestor chce zrekompensować podwyższonym standardem za dość niską cenę
Saskie Zacisze powstanie na liczącej zaledwie 8 tys. m kw. działce pomiędzy ul. Narodową, Kadetów i Wałem Miedzeszyńskim, ok. 300 m za zjazdem z mostu Siekierkowskiego. Zaprojektowane przez architekta Grzegorza Cioska trzykondygnacyjne domy będą mieć wycofane ostatnie piętro, na którym zostaną urządzone tarasy. 16 domów to bliźniaki o powierzchni 224 m kw. z tarasami o łącznej powierzchni 29 m kw.; 12 to mniejsze, 189-metrowe bliźniaki z tarasami o łącznej powierzchni 25 m kw.; pozostałe dwa domy są wolnostojące i mają po 224 m kw. oraz 29 m kw. tarasów. Budynki powstawać będą na działkach o wielkości od 220 do 434 m kw., z uwzględnieniem udziału w drodze osiedlowej.

Inwestorem osiedla jest spółka Diamentic Estate. To jej pierwsza inwestycja mieszkaniowa. Piotr Stachulski, zarządzający spółką, przyznaje, że osiedle będzie dość gęsto zabudowane: - Pomiędzy domami będzie przepisowe osiem metrów odstępu, budynki stojące po dwóch stronach wewnętrznej uliczki będą od siebie oddalone o 16 metrów. Działka była dość droga, więc nie mogliśmy sobie pozwolić na to, żeby nie wykorzystać jej w pełni - mówi Stachulski.

Ośmiometrowy odstęp raczej nie będzie przeszkadzał lokatorom domów na obrzeżu działki, bo ustawione są one do siebie bokami i na ścianach wychodzących na sąsiadów znajdą się tylko wąskie okna lub luksfery w łazienkach. Gorzej może być w czterech bliźniakach wewnątrz działki, które ustawione będą okno w okno. W tym przypadku wysokie na 180 cm drewniane, energooszczędne okna o szerokości dochodzącej nawet do dwóch metrów mogą nie być aż takim atutem, jak przekonuje inwestor. Inne zalety budynków, na jakie zwraca uwagę Stachulski, to parter o wysokości 3 metrów zaopatrzony w ogrzewanie podłogowe, dwufunkcyjny piec gazowy wliczony w cenę, pion do centralnego odkurzacza oraz pełny dostęp do miejskich mediów włącznie z kanalizacją (nie jest to norma w Wawrze) i gazem. Osiedle mimo bliskiego sąsiedztwa Wału Miedzeszyńskiego - zapewnia inwestor - ma być dość ciche, bo ulica osłonięta jest ekranami dźwiękochłonnymi, a na dodatek od strony ulicy ma powstać trzykondygnacyjny biurowiec Diamentic Estate, który wygłuszy jeszcze część szumu samochodów.

Ceny mieszkań wraz z udziałem wahają się od 5,5 tys. zł brutto za m kw. (jeżeli klient wpłaci 30 proc. ceny przy podpisywaniu umowy) do 5,86 tys. (przy 10-proc. wpłacie). W cenę wliczona jest działka i udział w drodze osiedlowej. Pieniądze trzeba wpłacać w ratach powiązanych z postępami budowy. Domy będą budowane w trzech etapach - pierwsze siedem ma być gotowych w październiku, kolejne 11 - w lutym 2010 r., a reszta - w kwietniu 2010 r.