Ceny atrakcyjnych mieszkań będą rosły, ale wolniej

Ceny działek, mieszkań i domów w tym roku mocno rosły, kontynuując trend z zeszłego roku. Tak wynika z danych portalu ehipoteka.com. W 2008 roku spodziewany jest dalszy wzrost cen nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach. Spadek cen dotyczyć będzie mieszkań o niższym standardzie.
W mijających dwunastu miesiącach bardziej drożały działki niż mieszkania. Mocniej szły w górę ceny niedocenianych wcześniej lokalizacji - na przykład lokale w Poznaniu, które w ujęciu rocznym zdrożały nieraz nawet o 70 procent. W tym czasie w Warszawie średnio mieszkania zdrożały o 20 procent.

Specjaliści oceniają, że ceny nieruchomości nadal będą rosły, ale już nie w takim tempie jak w ostatnich latach - średnio o 10 procent. Niektórzy eksperci prognozują spadek cen mieszkań, ale głównie tych gorzej zlokalizowanych, wykonanych z gorszych materiałów. Natomiast - według nich - wartość nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach i wykonanych z dobrych materiałów będzie wzrastać.

Z danych portalu wynika poza tym, że rośnie popyt na finansowanie kredytów w złotych. Można to łączyć z szybszym wzrostem stóp procentowych w Szwajcarii - co było szczególnie widoczne w pierwszej połowie roku - niż w Polsce. Wpływa na to także tak zwana rekomendacja S, ktora powoduje, że zdolność kredytowa dla kredytów złotowych jest korzystniej liczona, niż w przypadku walutowych.

Analitycy portalu prognozują, że w przyszłym roku kredyty w polskiej walucie zdrożeją, co wiąże się z ostatnimi podwyżkami stóp procentowych. Spodziewają się także coraz bardziej elastycznej i dostępnej oferty kredytowej ze strony banków, choć zapewnie nie tańszej.