Co wpływa na ceny działek rekreacyjnych

Około 70 zł - tyle średnio wynoszą ofertowe ceny metra kwadratowego działki rekreacyjnej. Tylko w niektórych przypadkach są znacznie wyższe. Chodzi o bardzo dobre lokalizacje, w miejscach atrakcyjnych turystycznie i przyrodniczo - przede wszystkim na Mazurach i nad Bałtykiem oraz stosunkowo blisko dużych miast.

W pozostałych lokalizacjach stawki będą dużo niższe - zazwyczaj w przedziale 30 - 50 zł/ mkw. Na wycenę działki rekreacyjnej wpływ ma wiele czynników - rodzaj gruntu, możliwości zabudowy określone w planie miejscowym, posiadanie domku bądź brak, ewentualne uzbrojenie, droga dojazdowa i wreszcie lokalizacja oraz walory rekreacyjno - przyrodnicze. Na pewno premiowane jest usytuowanie działki np. nad jeziorem, najlepiej z własną linią brzegową.

W WGN choć popyt na działki rekreacyjne jest umiarkowany, spodziewamy się zwyżki cenowej z uwagi na duże zainteresowanie gruntami w ogóle, jakie obserwujemy przed otwarciem rynku gruntów rolnych w 2016 roku. Obecnie inwestorzy szukają atrakcyjnych lokalizacji i terenów, które można będzie później sprzedać z zyskiem.

Ponieważ w polskim prawie nie ma definicji działki rekreacyjnej, o jej funkcji przesądza po prostu plan miejscowy, bądź warunki zabudowy. Klient, który będzie chciał kupić taki teren musi koniecznie odwiedzić gminę - zapoznać się z planami dotyczącymi rejonu, gdzie leży nieruchomość oraz z klasyfikacją gruntu. Jeśli okaże się, że jest to działka rolna czy leśna będą obwiązywały go inne uregulowania m.in. prawo pierwokupu przez rządowe agencje. Zapoznanie się z miejscowym planem to konieczność także po to, by wiedzieć jakie są plany dotyczące sąsiednich gruntów. Może się bowiem okazać, że z walorów rekreacyjnych naszej działki, z powodu kolejnych inwestycji zostaną nici.

Potencjalny chętny do zakupu kawałka ziemi pod wypoczynek musi też zdawać sobie sprawę z obciążeń podatkowych. Jeśli na działce jest domek letniskowy podatek od nieruchomości będzie dużo większy, niż w przypadku zwykłego domu jednorodzinnego. To minus, który często zniechęca ewentualnych kupujących. Stawka podatku zależy od klasyfikacji budynku jako budynek mieszkalny, czy też jako tzw. budynek pozostały. Decyduje o tym dokumentacja budynku, oraz charakter jego wykorzystywania. Dlatego warto zwrócić na to szczególną uwagę. Lepszym wyjściem może być kupno np. działki budowlanej zlokalizowanej w atrakcyjnym przyrodniczo miejscu.

Na działce rekreacyjnej możemy postawić domek rekreacyjny. Jest to nieruchomość do czasowego wypoczynku o wysokości pomieszczeń nie mniejszej niż 2,2 m., która nie wymaga uzbrojenia działki i doprowadzenia mediów do budynku, ale musimy uzyskać na niego pozwolenie (przepisy zmienią się w lipcu tego roku)., chyba, że chodzi o wolnostojący domek parterowy - altanę o powierzchni zabudowy do 25 mkw. - wtedy wystarczy zgłoszenie budowy.

Ceny działek są silnie zróżnicowane. Najdroższe to te zlokalizowane blisko dużych miast. Np. nad Zalewem Zegrzyńskim, niedaleko Warszawy, można spotkać oferty ze stawkami nawet powyżej 300 zł/ mkw. Drogo może być też w niektórych lokalizacjach nad morzem (np. Trójmiasto) czy na Mazurach.

Dobrze położone działki w lokalizacjach nadmorskich wycenia się na około 80 - 100 zł/ mkw. Podobnie ma się rzecz w przypadku Mazur. Działki z możliwością budowy budynku całorocznego są wyceniane w ofertach na około 100 zł mkw. Te zabudowane, zwłaszcza w atrakcyjnych lokalizacjach potrafią jednak kosztować nawet około 250 - 300 zł/ mkw. W rejonie Olsztyna, czy Giżycka standardowe stawki to około 80 zł. Przeciętne ceny w krainie 1000 jezior mieszczą się natomiast w przedziale 50 - 70 zł/ mkw. Podobne ofertowe wyceny uzyskuje się w atrakcyjnych lokalizacjach górskich. W Żywcu średnie to około 90 zł/ mkw., w Zakopanem powyżej 100 zł - podobnie w Karpaczu w Karkonoszach.

http://pprn.pl/wp-content/uploads/2011/03/Logo-WGN.jpg