Budowlany boom będzie dopiero w 2008 roku

Blisko 684 tys. mieszkań było pod koniec października w trakcie budowy - wynika z danych GUS. Co prawda jest to niewielki wzrost w porównaniu do ubiegłego roku (o 8,2 proc.), przyspieszenie w budownictwie mieszkaniowym jest coraz wyraźniejsze - donosi ?Rzeczpospolita?.
W trzech kwartałach 2007 roku rozpoczęto budowę ponad 141 tys. mieszkań, czyli jest to niemal o 39 proc. więcej niż rok temu.

- Patrząc na wydawane pozwolenia i rozpoczynane budowy, dopiero w 2008 r. zobaczymy wyraźne przyspieszenie. Przewidujemy, że w przyszłym roku do użytku może być oddanych nawet 180 tys. mieszkań - mówi Waldemar Oleksiak, analityk rynku nieruchomości firmy Emmerson. Pod koniec listopada 2007 roku liczba gotowych do zamieszkania lokali przekroczyła 115,5 tys.

Do końca września deweloperzy rozpoczęli budowę ponad 55,5 tys. mieszkań, czyli o 21 tys. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Ponad połowa (55,4 proc.) oddawanych do użytku mieszkań to budownictwo indywidualne, która jeszcze przez długi czas będzie stanowić potężną część rynku.