Centrum Świętokrzyska - niedługo koniec prac nad elewacją

Inwestycja znajdująca się na rogu ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej już niedługo będzie mieć ukończoną elewację. Budynek zostanie oddany do użytku już w połowie 2018 roku.

Budynek od samego początku przykuwa uwagę Warszawiaków. Znajduje się przy dwóch głównych arteriach miasta, a ponadto w tym miejscu znajdował się ważny dla warszawy symbol przemian ustrojowych początku lat 90-tych. 

Nowa Ściana Wschodnia

Wielu warszawiaków pamięta mieszczący się tu dom towarowy Sezam, otwierający handlową pierzeję Ściany Wschodniej, który powróci do inwestycji realizowanej przez Warszawską Spółdzielnię Spożywców Społem Śródmieście BBI i Development S.A.Przed wojną w tym miejscu znajdowała się nowoczesna siedziba PKO, której głębokie fundamenty przetrwały do dziś i stanowią częściową podporę dla konstrukcji Centrum Marszałkowska.

Praca nad tym projektem była niezwykle trudna - zwłaszcza dla projektantów. Budowa  "Centrum Marszałkowska" jest skomplikowanym przedsięwzięciem ponieważ w budynku ma być jednocześnie stacja metra. A stołeczny ratusz podkreślił, że budowa dodatkowej stacji ma nie naruszyć napiętego rozkładu metra. 

Trudna droga

Mała działka w ścisłym centrum miasta kryła w sobie pozostałości budynków jeszcze sprzed wojny, czyli ówczesnej centrali PKO. Jak pokazują archiwalne materiały, gmach banku liczył 9 pięter – tyle, co jego nowoczesny następca.

Zainspirowani przeszłością postanowiliśmy wpisać projekt w zabudowę ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej, tak by nowy budynek harmonijnie uzupełniał pierzeję wzniesionej w latach 60-tych ubiegłego wieku Ściany Wschodniej, która stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć powojennego modernizmu w Polsce. Bryły Domów Towarowych Centrum stanowią naturalny kontekst i punkt odniesienia dla architektury Centrum Marszałkowska.

- komentuje Krzysztof Tyszkiewicz, Wiceprezes Zarządu BBI Development S.A. i jeden z autorów projektu Centrum Marszałkowska. 

Czerpiąc z historii, twórcy Centrum Marszałkowska zdecydowali o odrestaurowaniu ozdobnych detali zachowanych z dawnego domu towarowego Sezam. Należą do nich m.in.kultowe neony „Społem” i „Sezam”, które już wkrótce rozbłysną na nowo wraz z powrotem sklepu do Centrum Marszałkowska. Z kolei ściany wejściowe do sklepu Sezam będą ozdobione autentycznymi ceramicznymi płytkami, które zostały pieczołowicie odnowione. Efekty tych prac będzie można zobaczyć już w III kwartale 2018 r.

Pamięć o Powstaniu

Na budynku Centrum Marszałkowska zostaną odsłonięte tablice pamiątkowe, upamiętniające przeszłość miejsca: tablica poświęcona bohaterskiej śmierci Powstańców Warszawskich poległych w zbombardowanej przez Niemców kamienicy przy ul. Moniuszki 12, która przed wojną stała w miejscu inwestycji, a także tablica dedykowana Witoldowi Rowickiemu – dyrygentowi, kompozytorowi, powojennemu wskrzesicielowi i wieloletniemu dyrektorowi artystycznemu Filharmonii Narodowej.

 Źródło: Primo Corporate Advisory