Wszystkie nowe mieszkania z dopłatami do czynszu - taką decyzję podjęła Rada Mieszkalnictwa

W ubiegły wtorek Rada Mieszkalnictwa podjęła decyzję o ustawia dotyczącej dopłat do czynszu we wszystkich nowo wybudowanych mieszkaniach.

Jak podało biuro prasowe, ustawa zostanie jeszcze dopracowana przez Ministerstwo Innowacji i Rozwoju, a następnie trafi do konsultacji publicznych. 

Dopłaty do czynszu

Według ogłoszonych informacji przez Ministerstwo w 2019 roku na ten cel zostało przeznaczonych 200 milionów złotych. Co jest kwotą z dużym zapasem, ponieważ nowo wybudowanych mieszkań w programie Mieszkanie Plus będzie w przyszłym roku niewiele ponad 200. 

Nawet gdyby do tej liczby dodać mieszkania z TBS-ów oraz spółdzielni mieszkaniowych - a takie właśnie zmiany wprowadziła Rada Mieszkalnictwa - to będzie niewiele ponad 1000 mieszkań. 

Zasady otrzymywania dopłat

Dopłaty będą wypłacane jednej rodzinie przez 9 lat. Przy czym, co trzy lata dopłaty będą się zmniejszać. Dopłaty mają być wypłacane bezpośrednio najemcom. Wszystko po to, by mobilizować deweloperów do budowy czynszówek, ale jednocześnie by nie dotować ich budowy bezpośrednio co jest zakazaną pomocą w UE. 

Nie wiadomo jeszcze, ile będą wynosić konkretnie dopłaty. Ale podano przykład: rodzina 2+2, płacąca czynsz w wysokości 1500 złotych będzie mogła liczyć na pół tysiąca złotych dopłaty. 

Źródło: Ministerstwo Innowacji i Rozwoju

Więcej o: