Jeden jego obraz jest droższy niż dom, w którym mieszkał. Pałac Petera Rubensa jest na sprzedaż

W 2016 roku obraz "Lot z córkami" został sprzedany za 52 miliony euro. Przy tej kwocie, cena za nabycie pałacu, w którym żył i tworzył autor tego dzieła nie wydaje się być wcale duża.

Legendarny malarz z epoki baroku - Peter Rubens - był właścicielem pięknej posiadłości w centrum Belgii. 20 kilometrów od centrum Brukseli znajduje się "Pałac Rubensa". Jest wystawiony na sprzedaż. 

Historia pałacu

Posiadłość wcześniej nosiła nazwę "Het Steen", została wybudowana w w 1304 roku. Nieruchomość należała na początku do lokalnego rycerza z rodziny Wilre. W 1396 roku nieruchomość zmieniła właściciela na rzecz rodziny de Taeye. 

Rezydencja Petera RubensaRezydencja Petera Rubensa zdjęcie ofertowe / engelvoelkers.com

Rezydencję w 1635 roku kupił malarz Peter Rubens, gdzie zamieszkał wraz ze swoją drugą, 16-letnią żoną. Po śmierci malarza w posiadłości zamieszkała jego żona Helena. Budynek później był tymczasowym więzieniem, aż w końcu został opuszczony. 

Pałac Rubensa

W 1955 roku pojawił się nowy właściciel, który zajął się renowacją budynku. Był nim mecenas sztuki Paul Maison, który organizował w pałacu wystawy malarskie. W 2009 roku budynek został wprowadzony do zasobów dziedzictwa architektonicznego Belgii. Działka znajduje się w okolicach miejscowości Elewijt, niedaleko Brukseli. 

Posiadłość zajmuje powierzchnię 8 hektarów i ma własne jezioro. W jej skład wchodzi budynek główny wraz z kaplicą, willa oraz garaż. 

Wnętrze posiadłości

Peter Rubens po kupnie posiadłości całkowicie ją przebudował, zgodnie ze sztuką renesansu flamandzkiego. Do głównego salonu dodał między innymi kominek. 

Posiadłość ma 33 pomieszczenia o łącznej powierzchni 889 metrów kwadratowych. W tym 7 sypialni, 5 łazienek, 2 kuchnie, 2 salony oraz kilka mniejszych pomieszczeń gospodarczych. 

Pałac Petera RubensaPałac Petera Rubensa zdjęcie ofertowe /engelvoelkers.com

Budynek otaczają ogrody, lasy oraz łąki. W jednym z budynków mieści się teraz garaż na cztery samochody.

Posiadłość została wystawiona na sprzedaż przez potomków Paula Maisona za 4 miliony euro, czyli 17 milionów złotych. 

Źródło: engelvoelkers.com

Więcej o: