Dzień otwarty - amerykański trik na szybszą sprzedaż nieruchomości

Sprzedać nieruchomość jest w zasadzie łatwo. Wystarczy wystawić ogłoszenie i już. Otóż nie. Jest to proces bardzo trudny i wymagający przygotowania. Zwłaszcza, gdy zależy nam na czasie.

Najłatwiej jest skorzystać z pomocy doświadczonego pośrednika nieruchomości, ale jeżeli chcemy załatwić wszystko samodzielnie - nic nie stoi na przeszkodzie. Oto szybka sprzedaż nieruchomości w kilku krokach.

Oferta

Przygotuj ofertę. Porównaj swoją nieruchomość z okolicznymi o podobnym metrażu i podaj cenę. Wykonaj ładne zdjęcia. Najlepiej w dzień i w korzystnych ujęciach. W szczegółach ogłoszeń na serwisach nieruchomościowych podawaj jak najwięcej parametrów.

Ogłoszenie wystaw na kilku największych serwisach (darmowych i płatnych), po tygodniu sprawdź, które z nich spowodowały największy odzew. Wybierz trzy najlepsze i skorzystaj z podbić ofert dostępnych w usłudze. Efekt będzie dużo lepszy. 

Dzień otwarty

To rozwiązanie znane ze Stanów Zjednoczonych. Polega na prezentacji mieszkania bez obecności lokatorów w jeden konkretny dzień. Jest to zadanie  kłopotliwe w organizacji, lecz mieszkania po takim zabiegu sprzedają się dużo szybciej. 

Informacja o dniu otwartym powinna się pojawić we wszystkich ofertach jakie zamieścimy. Najlepiej gdy jest to sobota bądź niedziela. Nie mniej ważny jest wybór  miesiąca. Najlepiej lato bądź późna wiosna. Można posiłkować się również social mediami. Utworzyć na przykład wydarzenie na Facebooku. Dzień otwarty trzeba planować ze spory wyprzedzeniem. Dwa tygodnie to absolutne minimum by zacząć się ogłaszać. 

Porządki 

Przed zaproszeniem obcych ludzi do swojego domu bądź mieszkania, powinno się do tego przygotować. Przede wszystkim warto zadbać o porządek. Rzeczy osobiste należy schować i pozostawić jedynie ładnie posegregowane książki i obrazy na ścianach. Okna koniecznie umyć. Warto również poprzestawiać meble tak, by było więcej miejsca. Można skorzystać z pomocy speca od Home Stagingu. 

Przed dniem otwartym zadbaj o czystość nieruchomościPrzed dniem otwartym zadbaj o czystość nieruchomości 2300198368 / shutterstock.com

Tego dnia cała rodzina bądź lokatorzy powinni w godzinach trwania dnia otwartego opuścić lokal. Istotnym elementem jest zaopatrzenie przy wejściu. Woda, kawa, herbata, ciasteczka. Przed rozpoczęciem pokazu najlepiej wywietrzyć pomieszczenie. 

Przebieg dnia otwartego

Dzień otwarty niech rozpoczyna się około 10 rano i kończy np. o 17stej. Istotą takiego procesu jest pojawienie się jak największej grupy ludzi w jednym czasie. Osoby te będą oglądać nieruchomość, być może pojawią się między nimi rozmowy. Wstępne oferty dyskutuj przy wszystkich, tak by pozostali mogli słyszeć przebieg negocjacji. 

Efekt Open House

Dlaczego jeden dzień otwarty dla wszystkich zamiast pojedynczych odwiedzin w dogodnym terminie dla kupującego? 

Nie trzeba marnować czasu, nie trzeba się stresować. Jeśli klientowi zależy na naszej nieruchomości zaczeka dzień czy dwa, uszanuje nasz czas, naszą prywatność i umówi się na wskazany termin. Takich osób może być kilka, a my przygotowujemy naszą nieruchomość tylko raz.

- mówiła w wywiadzie dla Domiporta.pl Katarzyna Wiśniewska z Freedom Nieruchomości. 

Jeśli strategia sprzedaży jest dobrze opracowana, prezentacje są prowadzone przez profesjonalistę to dzień otwarty może być pierwszym i jedynym dniem pokazowym naszej nieruchomości zakończonym transakcją. 

- Kończy ekspert. 

Więcej o: