9 ciekawostek o największym budynku świata (który dopiero powstaje)

Bartłomiej Baranowski
18.05.2017 14:15
A A A
Wizualizacja Jeddah Tower

Wizualizacja Jeddah Tower (smithgill.com)

Budynek Jeddah Tower powstający w Arabii Saudyjskiej pnie się powoli ku niebu. W chwili powstania będzie to najwyższy budynek świata. Planowany termin ukończenia budowy to 2019. Poznajcie garść ciekawostek na temat tej wspaniałej konstrukcji.

Budynek Jeddah Tower ma mieć równo 1007 metrów wysokości. Pobijając poprzedni rekord świata należący do budynku Burdż Chalifa. Projektem zajmuje się konsorcjum Kingdom Holding Company kierowane przez księcia Alwalida bin Talala. Za projekt odpowiada pracownia Adrian Smith + Gordon Gill Architecture. 

1. Budynek miał mieć pierwotnie 1,6 kilometra wysokości. Niestety, na wybranej działce postawienie tak wysokiego budynku by się nie udało. Wszystko z powodu braku naturalny skał w podłożu. Twórcy zaproponowali sporo niższą konstrukcję.

2. Jeddah Tower będzie posiadał najwyżej położony taras widokowy na świecie. Na wysokości 610 metrów będzie położony ponad 700-metrowy taras z widokiem na Morze Czerwone. 

3. Pale fundamentowe budynku są ogromnej wielkości. Posiadają 3 metry szerokości i prawie 110 metrów głębokości. 

4. Nawet bryła budynku jest funkcjonalna. Zaokrąglona elewacja z trzech stron, walczy w silnym pustynnym wiatrem. Nie bez znaczenia jest również kształt stożka. Niskie piętra są szersze, dzięki czemu lepiej będą przenosić drgania oraz ciężar wyższych pięter. 

5. W budynku będą się znajdować 59 wind plus 5 podwójnych oraz 12 schodów ruchomych. Podróż na sam szczyt z parteru szybką windą ma trwać około 5 minut, a wolną 12. Najszybsze z nich będą pędzić z prędkością 10m/s. 

6. Budynek nie będzie się przegrzewał. Specjalne szkło elewacyjne, którym będzie pokryty budynek. Nie będzie wpuszczał do budynku ciepła, czyli promienia ultrafioletowych. Dzięki temu, budynek będzie pełen słońca, a jednocześnie nie będzie mu groziło przegrzanie. 

7. Z każdej strony budynku będą dostępne patia, z których będzie się rozpościerał widok na miasto oraz morze Czerwone.

8. Stal użyta do konstrukcji będzie łącznie ważyć 80 tysięcy ton. A grubość ścian żelbetowych może dochodzić do kilku metrów. 

9. W budynku będzie 167 pięter (plus dwa piętra podziemne). Co będzie się składać na 439 apartamentów, 200 pokoi hotelowych i 2205 miejsc parkingowych.

Źródło: thesun.co.uk

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Poradniki Domiporta.pl