GUS podał najnowsze dane o produkcji budowlano-montażowej i rynku mieszkaniowym

Po pierwszych dwóch miesiącach nowego roku, można patrzeć na branżę budowlaną w jasnych barwach. Od początku roku oddano do użytkowania około 10 procent więcej mieszkań niż rok temu.

Od początku roku oddano do użytkowania 30 tysięcy mieszkań. To wynik lepszy od zeszłorocznego o 10 procent, a przecież już poprzedni rok był rekordowy. Jeżeli takie tempo się utrzyma ten wynik będzie najlepszy od 2008 roku.

Budowlanka rośnie

Spodziewaliśmy się bardzo dobrego wyniku i tak też postrzegamy najnowsze dane GUS o produkcji budowlano-montażowej. Na ponad 31 proc. wzrost w lutym wskazywał już zakres styczniowego przyspieszenia - 34,7 proc. - na które zapracowały wszystkie rodzaje przedsiębiorstw budowlanych.

- komentował wyniki minister Kwieciński.

Jak podkreślił minister w swoim oświadczeniu, za taki dobry wynik odpowiada przede wszystkim stosunkowe słabe miesiące rok wcześniej. Natomiast optymistyczną wróżbą jest z pewnością rozkręcające się z każdym miesiącem inwestycje unijne. 

Obecnie jest prowadzonych około 33 tysięcy inwestycji z dofinansowaniem unijnym. To więcej o 20 tysięcy w porównaniu z rokiem poprzednim. 

Mieszkania oddane do użytkowania

Szczególnie cieszy 10' procentowy wzrost mieszkań oddanych do użytkowania. W styczniu ten wzrost wynosił 7,5 procent. Według ministra na ten wynik sprawiedliwie zapracowali deweloperzy oraz inwestorzy indywidualni. Jak podkreśla minister, ubiegłoroczny wynik w tym aspekcie nie jest satysfakcjonujący. 

Osiągnięty wynik – 178 tys. – nas nie satysfakcjonuje. Naszym celem jest około 220 tys. Temu mają służyć zmiany zaproponowane w projekcie ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, który 15 marca skierowaliśmy do uzgodnień i konsultacji

- dodaje na koniec minister Kwieciński. 

Źródło: www.miir.gov.pl

Więcej o: