Czy zgadniesz, ile lat ma ten niepozorny dom kryty strzechą? Możesz się zdziwić

Choć ciężko w to uwierzyć ten dom pamięta czasy... panowania Bolesława Szczodrego. Budynek został ujęty w katastrze gruntów już w XI stuleciu. To oznacza, że ma prawie tysiąc lat.

Piękny budynek kryty strzechą był budynkiem mieszkalnym dla pracowników rolnych w czasach późnego średniowiecza. Nazywana jest potocznie "the hovel" czyli nora bądź rudera. 

The Hovel

Średniowieczna chałupa znajduje się we wsi Ludgershall w hrabstwie Buckinghamshire. Mniej więcej w połowie drogi między Londynem a Birmingham, w pobliżu Oxfordu. Pierwszy raz został wspomniany w katastrze gruntowym, sporządzonym na żądanie Wilhelma Zdobywcy. W momencie uzyskania przez niego nowych ziem. 

The Hovel prawdopodobnie nie został zniszczony w czasie podbojów, gdyż znajdował się na terenach sympatyzującego z Wilhelmem, lorda Geoffreya de Montbray. Budynek znajduje się w Spisie Zabytków drugiego stopnia, więc każda ingerencja w jego konstrukcję będzie wiązała się z konsultacją konserwatora zabytków. 

Prawie tysiącletni dom

Dom znajdujący się na niewielkiej działce (około 1000 metrów kwadratowych) nie należy do specjalnie dużych. Posiada zaledwie 40 metrów kwadratowych, a jakby tego było mało w najwyższym miejscu stropu ma zaledwie 1,9 metra wysokości. 

Wnętrze The HovelWnętrze The Hovel zdjęcie ofertowe / onthemarket.com

Mimo niewielkiej przestrzeni posiada dwie sypialnie, niewielki salon oraz kuchnię z łazienką. W ogrodzie znajduje się również niewielki dom gościnny o powierzchni 14 metrów. Zabytek może się pochwalić oryginalną konstrukcją dachu oraz kamiennym kominkiem. 

Wnętrze 'The Hovel'Wnętrze 'The Hovel' zdjęcie ofertowe / onthemarket.com

Dom został wystawiony na sprzedaż za okrągłą sumę 400 tysięcy funtów, czyli około 1,9 miliona złotych. Warto nadmienić, że za tę cenę można mieć chociażby niewielki dom w samym Londynie. 

Źródło: onthemarket.com

Więcej o: