New York World Building - historia pierwszego wieżowca na Manhattanie

Nowy Jork jest uznawany za stolicę wieżowców. W jego granicach, głównie w rejonie Manhattanu znajduje się ich niemal 6 tysięcy. Ale wszystko zaczęło się od New York World Building. Równo 128 lat temu.

Był ranek 10 października 1889 roku gdy na pierwszych stronach nowojorskich gazet pojawiła się informacja o rozpoczęciu budowy budynku nowej ery. Informacją najbardziej chwaliła się redakcja gazety New York World, ponieważ to właśnie jej redakcja miała się znaleźć we wspomnianym we wstępie budynku. 

Pierwszy wieżowiec w Nowym Jorku 

Budynek New York World Building nie mógłby się równać z dzisiejszymi wieżowcami pod względem wysokości. Ale w swoich czasach był numerem jeden. Ukończony w zaledwie rok (1889 - 1890) stał się najwyższym budynkiem Wielkiego Jabłka. W dniu ukończenia miał bowiem 20 pięter i 106 metrów wysokości (dla porównania: PKiN posiada 237 metrów wysokości).

Architektem był George Brown, jeden z pierwszych projektantów specjalizujących się we wznoszeniu wieżowców. New York World Building znajdował się na rogu Park Row i Frankfort Street. Obecnie w tym miejscu znajdują się estakady i zjazdy z mostu Brooklińskiego. 

New York World Building - pierwszy wieżowiec na ManhattanieNew York World Building - pierwszy wieżowiec na Manhattanie wikia commons / domena publiczna

Budynek projektu Browna przez pięć lat nosił miano najwyższego budynku Nowego Jorku, prześcigając słynny kościół Świętej Trójcy. To właśnie ten kościół dominował wysokością w panoramie miasta do tego momentu. 

Pierwszy na Manhattanie

New York World Building był również jednym z pierwszych, który został wyburzony. Jego koniec nastał w 1955 roku. Budynek został rozebrany z powodu budowy trasy z mostu Brooklińskiego. Niezwykła konstrukcja była pierwszym elementem ogromnej układanki, z której teraz znany jest Nowy Jork. 

Więcej o: