Od 20 lat budują średniowieczny zamek przy użyciu średniowiecznych metod. Oto efekty!

Zamek Guédelon w Burgundii jest wyjątkowy. Niezwykła budowla powstaje od 20 lat przy użyciu metod znanych ze średniowiecza. Wszystko dzięki ochotnikom i naukowcom.

Ta rozpoczęta w 1997 roku rekonstrukcja jest jedyna w swoim rodzaju. Zamek jest budowany praktycznie od zera przy użyciu narzędzi i materiałów znanych w XIII wieku. Na budowie nie ma nawet wiertarki! Cały projekt jest obecnie przedsięwzięciem naukowym i edukacyjnym. Wspiera także okoliczną turystykę.

Zamek Guédelon

Budowę rozpoczęli Michel Guyot i Maryline Marti w 1997 roku. Od tego czasu zamek pnie się ku górze. Po 20 latach pracy widać jak złożone jest to zadanie. Przez ten czas twórcy stworzyli 55 miejsc do pracy dla naukowców i ochotników. Rokrocznie plac budowy odwiedza 300 tysięcy gości z całego świata. 

 

Projekt wspierają etnografowie i archeologowie z całej Europy. Dzielą się swoją wiedzą na temat realiów budowy zamków z epoki, a niekiedy mogą wypróbować własnoręcznie czy dane założenie miało sens w tamtych czasach. Miejsce jest ważne również pod względem edukacyjnym ponieważ umożliwia obserwacje procesu powstawania średniowiecznych zabudowań obronnych. Taka wiedza dla naukowców jest bezcenna.

Geneza powstania

Michel Guyot jest właścicielem tego oraz innych zamków znajdujących się w okolicy. Można tutaj wymienić chociażby Château de Saint-Fargeau, który znajduje się w miejscowości Saint-Fargeau. Powodem budowy były głównie względy naukowe.

W 2014 roku telewizja BBC Two nagrała program "Secrets of the Castle" dotyczący procesu budowy zamku Guédelon. W programie zamek został nazwany "największym na świecie archeologicznym eksperymentem". 

Prace mają być zakończone w 2023 roku.

Źródło: boredpanda.com

Więcej o: