Dom z duszą - inspirowany książką Alicja w Krainie Czarów

Są domy, które warto oglądać. Posiadające coś więcej niż tylko ściany. Przedstawiamy dzisiaj jeden z takich przykładów. Niesamowity kunszt rzemieślniczych umiejętności.

Położony w stanie Cennecticut dom, został wybudowany w 1876 roku. Został wystawiony na sprzedaż za sumę 525 tysięcy dolarów (prawie 2 miliony złotych). Leży niedaleko zatoki i portu New Heaven.

Historia wiktoriańskiego domu

Budynek został zbudowany dla pani doktor Mary Blair Moody. Była to pierwsza kobieta-lekarz w mieście. Następnie został kupiony przez biznesmena Alberta Haasisa, który zarządzał spółką Dixon Ticonderoga produkującą długopisy. I to on dał nazwę posiadłości - Chetstone. 

Alicja z Krainy Czarów

To właśnie Haasis odpowiada za wiele elementów, dzięki którym posiadłość Chetstone jest taka wyjątkowa. Motywem przewodnim jest książka Lewisa Carrolla - Alicja w Krainie Czarów. Książka została wydana pod koniec XIX wieku, więc w czasach modernizacji budynku, była nowością literacką. Wśród obecnych do dzisiaj nawiązań są piękne malunki znajdujące się na strychu.

Bogato zdobiona weranda - rezydencja ChetstoneBogato zdobiona weranda - rezydencja Chetstone williampitt.com

Prawdziwa i oryginalna architektura

Budynek był parokrotnie modernizowany, ale najważniejsze jego elementy nadal znajdują się na swoim miejscu. Nadal pięknie wygląda podmurówka z kamienia, niezwykłe wrażenie sprawia również skrupulatne wykonane elementów stolarki na werandzie. W domu znajduje się też kilka kominków, piękne drzwi chowane, zwane również kieszeniowymi (szczyt luksusu pod koniec XIX wieku) oraz piękna podłoga z drewna liściastego. 

Zabytek architektury 

Jednak najcudowniejszym elementem budynku są zdecydowanie, nadal sprawne gazowe lampy. Znajdują się w niemal wszystkich pomieszczeniach budynku. Pomimo leciwego wieku, rezydencja Chetstone nadal nadaje się do zamieszkania. Budynek był wiele razy remontowany. Ostatni raz przy okazji napraw szkód jakie wywołał huragan Sandy w 2012 roku. 

Rezydencja Chetstone jest do kupienia za 525 tysięcy dolarów i znajduje się przy 154 East Grand Avenue w New Heaven

Źródło: williampitt.com

Więcej o: